Orszak Trzech Króli w Łodzi: kim są Królowie?

2022-01-04 10:43
 Orszak Trzech Króli w Łodzi: kim są Królowie?
Autor: Adam Kuźmicki Orszak Trzech Króli w Łodzi: kim są Królowie?

Trzej Królowie biorący udział w tegorocznym Orszaku w Łodzi reprezentować będą nie tylko trzy kontynenty, ale także trzy środowiska, do których trafia pomoc. W poniedziałek 3 stycznia, trzy dni przed świętem Trzech Króli, zaprezentowany został charytatywny wymiar Orszaku.

Od zeszłego roku Orszak Trzech Króli w Łodzi to przede wszystkim zbiórka charytatywna. Dlatego Trzej Królowie to ludzie związani z konkretnymi grupami, do których trafiać ma pomoc - wyjaśniał ks. Grzegorz Matynia, koordynator łódzkiego Orszaku.

Królowie w tym roku to zwykłe osoby. Nie z pierwszych stron gazet, nie jakieś bardzo znane w naszym mieście czy regionie, ale ci, którzy reprezentują beneficjentów Orszaku Trzech Króli. Ponieważ Orszak ma również cel charytatywny.

Król afrykański Baltazar, Ireneusz Rolewski, to wychowanek domu dziecka. Do domów dziecka trafić ma tegoroczna zbiórka sprzętu sportowego. Jarosław Maćkiewicz, król z Europy Kacper, reprezentuje prowadzące hospicjum dziecięce Stowarzyszenie Łupkowa, ubiegłorocznego beneficjenta Orszaku. Przybywający z Azji król Melchior, Krystian Górowski, ma zespół Downa, bo właśnie dla tej grupy prowadzona ma być kolejna, przyszłoroczna zbiórka.

Uroczystość Trzech Króli rozpoczyna się Mszą św. abpa Grzegorza Rysia o godz. 11.00 w kościele Zesłania Ducha Świętego przy pl. Wolności. Około 12.00 w stronę katedry wyruszy Orszak Trzech Króli, a o 13.30 na placu katedralnym wystąpi Zakopawer.