Orszak Trzech Króli w Łodzi: odsłonięcie Prawdy. Kazanie abpa Grzegorza Rysia podczas Mszy św. rozpoczynającej Orszak

2022-01-06 15:11
Orszak Trzech Króli w Łodzi: odsłonięcie Prawdy. Kazanie abpa Grzegorza Rysia podczas Mszy św. rozpoczynającej Orszak
Autor: Adam Kuźmicki Orszak Trzech Króli w Łodzi: odsłonięcie Prawdy. Kazanie abpa Grzegorza Rysia podczas Mszy św. rozpoczynającej Orszak

Objawienie w języku Biblii oznacza odsłonięcie - tłumaczył abp Grzegorz Ryś w kościele Zesłania Dycha Świętego przy pl. Wolności w Łodzi. 6 stycznia metropolita łódzki odprawił tam Mszę św. rozpoczynającą łódzki Orszak Trzech Króli. W trakcie liturgii metropolita wygłosił kazanie o objawieniu - odsłonięciu.

Abp Grzegorz Ryś mówił o odsłonięciu przez Boga prawdy o Jezusie i o prawdzie o człowieku odsłanianej przez Boga. Prawda o Jezusie odsłonięta została za pośrednictwem Mędrców.

Prawdę o Jezusie odsłaniają nam trzej Mędrcy i czynią to przede wszystkim dzięki trzem znakom, trzem darom, które składają u stóp Jezusa. Złoto, kadzidło i mirra.

Złoto symbolizuje władzę i godność królewską, kadzidło to znak modlitwy, wskazujące Jezusa jako Boga. Mirra natomiast zapowiada męczeńską śmierć Jezusa.

To jest prawda o Bogu niesłychana: że Bóg chce przyjąć cierpienie. Że Bóg jest, w Jezusie Chrystusie, śmiertelny. To są takie prawdy, które ludzki rozum uważa za głupstwo. Pisze św. Paweł w Liście do Koryntian: kiedy Mędrcy słyszą o Jezusie Chrystusie ukrzyżowanym Bogu, mówią "głupstwo!". Bóg nie ma prawa umrzeć. Bóg nie jest cierpiętliwy. Bóg jest zawsze szczęśliwy. Bóg jest wieczny, Bóg jest niezmienny. Tyle mówi ludzki naturalny rozum. Ale wiara mówi nam jeszcze coś więcej. Wiara pokazuje nam coś, co w Bogu jest niesłychane, niewyobrażalne, że Bóg z miłości chce umrzeć dla człowieka.

Prawda o człowieku oznacza, że każdy człowiek jest współdziedzicem, czyli córką i synem Boga. Łódzki Orszak Trzech Króli przeszedł ulicą Piotrkowską z kościoła przy pl. Wolności na plac przy łódzkiej katedrze. Tam Trzej Królowie oddali hołd i złożyli dary Dzieciątku. Abp Grzegorz Ryś przypomniał, że w ramach Orszaku rozpoczęta została zbiórka pieniędzy na wyposażenie szkoły zawodowej w jednej z najbiedniejszych dzielnic stolicy Kenii, Nairobi. Orszak zakończyło wspólne kolędowanie z zespołem Zakopawer.