Rekolekcje dla rodzin dzieci z zespołem Downa

2023-05-26 12:21
Rekolekcje dla rodzin dzieci z zespołem Downa
Autor: Łukasz Głowacki/archiwum Rekolekcje dla rodzin dzieci z zespołem Downa

Pięć dni trwać będą rekolekcje ewangelizacyjne dla rodzin wychowujących dzieci z zespołem Downa. Rekolekcje w ośrodku Uroczysko Porszewice niedaleko Łodzi zaczynają się w środę, ostatniego dnia maja, i trwają do niedzieli, 4 czerwca.

Rekolekcyjne spotkanie rodzin z dziećmi z zespołem Downa organizuje Wspólnota Domowego Kościoła Archidiecezji Łódzkiej. Rodzice dzieci z zespołem Downa wiele sobie obiecują, zarówno po spotkaniu, jak i wspólnej z dziećmi modlitwie, na co zwraca uwagę Przemysław Będkowski, jeden z uczestników rekolekcji w Porszewicach.

Ja się nie mogę doczekać, kiedy będę mógł uczyć się od naszych dzieci, obdarzonych dodatkowym chromosomem, jak modlić się, jak wielbić Pana Boga; jak cieszyć się, radować.

Uczestnicy rekolekcji przede wszystkim będą uczyć się najprostszych prawd wiary, a szczególnie miłości Boga - podkreśla Łukasz Głowacki, jeden z organizatorów spotkania w Porszewicach.

Bo Bóg kocha każdego z nas. A ta miłość powinna być szczególnie podkreślana w odniesieniu do ludzi, którzy się gorzej mają. Bo nie ma co ukrywać, że rodziny wychowujące dzieci z zespołem Downa, i w ogóle dzieci niepełnosprawne, nie mają się lepiej. Muszą poświęcać mnóstwo czasu na rzeczy oczywiste dla innych rodzin. Chcemy pokazać, że postawa prolife, ta postawa przyjęcia każdego życia, nie kończy się tylko w momencie poczęcia. Nie kończy się w momencie porodu. Ona jest cały czas. Czy twoje dziecko ma dwa miesiące, pół roku, czy też 12 lat czy 18 lat.

Zarówno rodzice, jak i najmłodsi uczestnicy rekolekcji będą mieli szansę na pogłębienie własnych relacji z Bogiem, uważa jedna z uczestniczek, Joanna Będkowska.

To przede wszystkim czas umocnienia relacji z Panem Bogiem. Bogiem, który powierzył nam trudne, ale i piękne zadanie wychowania dzieci z zespołem Downa. Na rekolekcjach będziemy wspólnie modlić się i uwielbiać Pana Boga. Będzie też czas na indywidualną modlitwę, na wyciszenie. Będziemy tworzyć wspólnotę, w której będziemy mogli rozmawiać, dzielić się radościami i troskami związanymi z wychowaniem naszych wyjątkowych dzieci.

W czasie trwania rekolekcji wypada Dzień Dziecka. Najmłodsi tego dnia będą mogli przez cały dzień korzystać z dmuchańców na świeżym powietrzu. W południe Mszę św. odprawi abp Grzegorz Ryś, a potem wszyscy będą bawić się na wspólnym festynie. Zgłoszenia rodzin dzieci z zespołem Downa na rekolekcje w Porszewicach koło Łodzi przyjmowane są do ostatniego miejsca. W weekend poprzedzający spotkanie organizatorzy informowali jeszcze o trzech wolnych pokojach.