Światowy Dzień Ubogich: Msza św. abpa Grzegorza Rysia

2022-11-13 15:34
Światowy Dzień Ubogich: Msza św. abpa Grzegorza Rysia
Autor: Adam Kuźmicki Światowy Dzień Ubogich: Msza św. abpa Grzegorza Rysia

Ubogi Jezus Chrystus jest odpowiedzią na znaki wskazane w Ewangelii - mówił abp Grzegorz Ryś. W VI Światowym Dniu Ubogich metropolita łódzki odprawił mszę św. i wygłosił kazanie w katedrze w Łodzi.

W kazaniu abp Grzegorz Ryś odniósł się do wskazanych w Ewangelii przez Jezusa znaków, mówił też o zobojętnieniu na nie, a także o odpowiedzi, jaką ma być ubóstwo Chrystusa.

To są nasze pytania. Na tę Niedzielę Ubogich Pan Jezus nam pokazuje wszystkie możliwe deficyty. Jaka jest odpowiedź? Papież Franciszek mówi nam, że odpowiedzią jest sam Jezus Chrystus ubogi. Możemy postawić przy katedrze namioty. Możemy, i powinniśmy, się cieszyć Zupą na Pietrynie. Możemy wszyscy przynieść wypełnione po brzegi tytki. To wszystko możemy zrobić. Tylko za każdym razem to jest doraźna reakcja na takie krzyczące, w tej chwili, zło. Taki krzyczący, w tej chwili, brak. I każda z tych reakcji, żeby było jasne, jest piękna i szlachetna. I cudowna. I niezwykli są ludzie, którzy za nią stoją. Ale pełna odpowiedź na te wszystkie paradoksy świata, na to szaleństwo: na szaleństwo wojny, na szaleństwo głodu, na szaleństwo prześladowań, na te wszystkie szaleństwa, mówi papież Franciszek, jedyną odpowiedzią jest Jezus Chrystus ubogi.

W Światowym Dniu Ubogich po Mszy św. przy łódzkiej katedrze stanęło miasteczko namiotowe łódzkich organizacji pomocowych. Poza obecnymi co tydzień Zupą na Pietrynie i Uliczną Misją Medyczną był także autobus, w którym można było się ogrzać, dyżurowali specjaliści różnych dziedzin: pracownicy socjalni, prawnicy czy duchowni; była także możliwość zaszczepienia się na grypę czy przeciw koronawirusowi.