Ukryte życie parafii 24 czerwca 2024 r.

2024-06-24 11:34
Ukryte życie parafii 24 czerwca 2024 r.
Autor: Adam Kuźmicki Ukryte życie parafii 24 czerwca 2024 r.

Ukryte życie parafii 24 czerwca 2024 r.

Proboszcz katedry

Pod koniec września na emeryturę przejdzie ks. Ireneusz Kuleusza, dotychczasowy proboszcz katedry w Łodzi. Dekrety dotyczące zmian personalnych w Kościele Łódzkim kardynał Grzegorz Ryś wręczał księżom z diecezji w poprzednim tygodniu. Zgodnie z zapowiedziami 28 września dotychczasowy proboszcz parafii katedralnej rozpocznie emeryturę, natomiast nowym proboszczem w katedrze będzie ks. Jarosław Kaliński. Ks. Kaliński jest obecnie proboszczem parafii św. Antoniego Padewskiego na Bałutach w Łodzi. Miesiąc wcześniej, jeszcze w sierpniu, z katedry odejdzie także ks. Krzysztof Petruk, wikariusz. Duchowny rozpocznie pracę w kościele Najświętszego Serca Jezusowego przy ul. Zgierskiej na Julianowie.

Konserwacja ołtarza

Główny ołtarz oraz ambona w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Lutomiersku poddawane są konserwacji. Prace wymagały rozstawienia rusztowań i przemeblowania całego układu prezbiterium. Utrudnienia z tym związane potrwać mogą nawet kilka miesięcy. Ciekawostką związaną z pracami jest fakt, że w ambonie znaleziono kapsułę czasu z 1991 r., kiedy to poprzednio wykonywano tam drobne prace. Kapsuła zawiera list z informacjami o ówczesnym życiu parafii oraz banknoty będące wówczas w obiegu. Materiały te wierni mogą zobaczyć w gablocie parafialnej.

Trudniej dojechać

Od minionej soboty, 22 czerwca, zamknięte dla samochodów zostało skrzyżowanie ulic Kilińskiego i Przybyszewskiego. Oznacza to kolejne utrudnienia w dojeździe do kościoła Matki Bożej Fatimskiej przy ul. Kilińskiego, tuż przy tym właśnie skrzyżowaniu. Księża z parafii przypominają, że objazd poprowadzony został ulicami: Grabową, Lubelską, Zarzewską i Kilińskiego, a wjazd na parking przy kościele pozostaje otwarty dla wiernych przyjeżdżających na Msze św.