Ukryte życie parafii 6 lipca 2022 r.

2022-07-06 6:08
Ukryte życie parafii 6 lipca 2022 r.
Autor: Piesza Pielgrzymka Łódzka Ukryte życie parafii 6 lipca 2022 r.

Ukryte życie parafii 6 lipca 2022 r.

Hasło pielgrzymki

"Wspólna droga" to hasło tegorocznej, 97. Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę. Hasło ujawnione zostało na początku lipca, razem z informacjami o możliwościach zapisów i formach pielgrzymowania. Pielgrzymi z Łodzi wyruszają zawsze w drugiej połowie sierpnia, żeby na Jasną Górę dotrzeć na 26 sierpnia, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Zapisy na pielgrzymkę rozpoczną się 16 sierpnia. Z Łodzi pątnicy wyruszą 21 sierpnia. W tym samym terminie wyruszają pielgrzymi z sąsiednich miast, m. in. z Aleksandrowa Łódzkiego czy z Pabianic, skąd pielgrzymka na Jasną Górę idzie już po raz 554.

Pomoc nieoczywista

O coraz większej potrzebie pomocy gościom z Ukrainy przebywającym w Polsce, a także Ukraińcom w ich własnym kraju, mówił abp Grzegorz Ryś. Metropolita łódzki podkreślił, że Polacy dzięki swojej postawie mają powody do chluby, ale pomoc jest coraz mniej oczywista, a nadal potrzebna.

Dość często rozmawiam z ludźmi ze świata, w kongregacji biskupów. Kardynałowie się pytają, jak to jest możliwe, to co się dzieje w Polsce. Bo to, co budzi największy podziw, to to, że w Polsce nie ma żadnych obozów dla uchodźców. Blisko 2 miliony ludzi, przeszło pewnie więcej przez Polskę. Ale 2 miliony, czy 1,5 miliona to są ludzie, którzy chcieli się tu dłużej czy krócej zatrzymać. Znaleźli miejsca w domach, nie w obozach dla uchodźców. Tylko w domach, mieszkaniach. Mieszkaniach specjalnie na ten cel wyremontowanych, przygotowanych. To są niesłychane rzeczy. Ważne jest, żebyśmy tę słuszną chlubę donieśli do samego końca, tzn. żebyśmy nie ustali w pomocy. Ona będzie z dnia na dzień, z miesiąca na miesiąc coraz mniej oczywista i tym bardziej potrzebna. Jeśli mogę o coś apelować, to apeluję o taką miłość, która jest wytrwała. Która nie wpada w samozadowolenie po 4 miesiącach.

Apel o nieustawanie w pomocy dla Ukrainy i Ukraińców goszczących w Polsce padł podczas niedawnej uroczystości wręczenia nagrody Orły Karskiego.

Dominikanie pielgrzymują

Do udziału w dominikańskiej pielgrzymce na Jasną Górę zachęcają wiernych z Łodzi dominikanie prowadzący parafię Podwyższenia Świętego Krzyża przy ul. Sienkiewicza. Trasa pielgrzymki wiedzie z Krakowa do Częstochowy, trwa od 3 do 9 sierpnia. Dominikanie podkreślają, że ich pielgrzymka wpisuje się w obchody 800-lecia obecności zakonu w Polsce.