Archidiecezja Lubelska ma nowe miejsce kultu - Sanktuarium św. Józefa

2021-12-09 14:18
Sanktuarium św. Józefa w Lublinie
Autor: ZS Wnętrze i ołtarz w sanktuarium św. Józefa w Lublinie

8 grudnia kościół Karmelitów bosych pw. świętego Józefa w Lublinie został diecezjalnym sanktuarium świętego Józefa. Uroczystość odbyła się podczas Eucharystii kończącej obchody roku św. Józefa. Aktu ustanowienia dokonał metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik.

Arcybiskup Stanisław Budzik  w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny ustanowił w Lublinie nowe sanktuarium. Kościół Karmelitów Bosych przy ulicy Świętoduskiej został ogłoszony diecezjalnym sanktuarium św. Józefa.

Świątynia Karmelitów w Lublinie została konsekrowana w 1644 roku i jest miejscem żywego kult Opiekuna Świętej Rodziny już od wieków.

-Powstanie sanktuarium to dla nas wielka łaska, ale i zobowiązanie. Chcemy jeszcze bardziej otwierać się na wiernych, wprowadzić adorację Najświętszego Sakramentu, by każdy mógł tutaj przyjść, zapalić świecę, pomodlić się  i wyciszyć. Mamy 8 odpustów zupełnych. Otrzymaliśmy je na ten rok i kolejne lata w związku z ustanowieniem sanktuarium – mówi ojciec Piotr Nyk przeor klasztoru i rektor kościoła Karmelitów i dodaje - mamy w każdą środę nabożeństwo, Mszę świętą do św. Józefa. Składanych jest wiele próśb. Widać, jak bardzo ceniony jest św. Józef w Lublinie.

Kult św. Józefa przekazała karmelitom bosym, św. Teresa, która w XVII wieku dla Kościoła odkryła na nowo św. Józefa. Uważała ona, że jest On orędownikiem we wszystkich trudnych sprawach, a także przewodnikiem duchowym na drogach życia, głębokiego życia duchowego i modlitwy. Św. Teresa mówiła, że jeśli ktoś jeszcze nie znalazł w sobie przewodnika i mistrza na drodze modlitwy, to niech za patrona obierze sobie św. Józefa.

– Tutaj w sanktuarium znajduje się obraz św. Józefa namalowany 300 lat temu, na nimi jest wizerunek Jezusa, który wskazuje na swojego opiekuna, jakby chciał nam powiedzieć „Idźcie do Józefa, polecajcie wszystkie wasze sprawy jemu, jako opiekunowi” - mówi metropolita lubelski, arcybiskup Stanisław Budzik.