Banalizacja śmierci a Holy Wins

Halloween – czyli dynia, maski, krew, śmierć w okrutnej postaci czy Holy Wins (ang. Święty Zwycięża) – czyli znicz i chwila zadumy połączona z modlitwą nad grobem? Miliony Polaków w ten weekend wyruszy w podróż, aby na grobach bliskich zapalić symboliczny znicz pamięci.
Pierwsze dni listopada to w tradycji Kościoła czas zadumy, refleksji, skupienia i modlitwy za zmarłych. Chrześcijanie nie powinni świętować tego co prowadzi do banalizacji śmierci.
1 listopada w Kościele jest obchodzona Uroczystość Wszystkich Świętych. W kościele katolickim w tym dniu wspomina się świętych kanonizowanych i anonimowych.
To jest dzień wielkiej radości i wielkiego tryumfu właśnie tych ludzi, którzy dzięki zrealizowaniu i urzeczywistnieniu w swoim życiu Ewangelii Chrystusa pozostawili po sobie to piękne świadectwo, które też było przykładem dla innych i dzisiaj w jednej uroczystości Kościół i chrześcijanie oddaje cześć wszystkim tym, którzy cieszą się radością nieba – czyli ukoronowali swoje życie tą taka pieczęcią wieczności, która sprawia, że stają się naszymi orędownikami. Czyli możemy się modlić do Boga wzywając stawiennictwa tych świętych ludzi i oni wypraszają dla nas wszystko to co potrzebne, abyśmy mogli iść śladami tych ludzi - wyjaśnia ks. dr Krzysztof Podstawka, proboszcz parafii pw. Bł. Piotra Jerzego Frassatiego w Lublinie.
Kościół w tym dniu oddaje cześć tym wszystkim, którzy już weszli do chwały niebieskiej, a wiernym pielgrzymującym jeszcze na ziemi wskazuje drogę, która ma zaprowadzić ich do świętości.
Te zastępy tych świętych są nieprzebrane. To nie są przede wszystkim tylko osoby duchowne, siostry czy bracia zakonni. Mamy bardzo dużo świeckich, począwszy od małych dzieci, poprzez osoby młode aż po czcigodnych starców. Ostatnie przykłady to chociażby błogosławiony Carlo Acutis: wspaniały 15-letni człowiek, komputerowiec. Był młodym człowiekiem żyjącym we współczesnym świecie. Dzisiaj się o nim mówi ‘święty w jeansach’ - ukochał Eucharystię, Mszę św. Sprawy wiary były dla niego czymś ważnym co mu w życiu nie przeszkadzało , a wręcz przeciwnie – motywowało go do życia i do działania. Wszystkich Świętych to jest dzień naszej wielkiej radości – nawet jeśli tego dnia jesteśmy przy grobach naszych bliskich zmarłych to modlimy się o to, aby oni mogli się tą wieczną radością cieszyć - dodaje ks. K. Podstawka.
W wielu parafiach w Archidiecezji lubelskiej w wigilię Wszystkich Świętych jest organizowany Wieczór ze świętymi zwany Holy Wins- nabożeństwo z udziałem wiernych i relikwiami świętych.
Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w Kościele katolickim od IX wieku. Wyznaczył je na 1 listopada papież Grzegorz IV w 837 roku.