Kościół będzie liczył wiernych

2021-09-24 10:17
Liczenie wiernych w Kościele katolickim
Autor: Małgorzata Oroń Liczenie wiernych w Kościele katolickim

Celem jest opracowanie mapy religijności katolików w Polsce. Już w najbliższą niedzielę [26.09.2021] odbędzie się liczenie wiernych w Kościele w każdej z parafii w kraju.

Badania dotyczące niedzielnych praktyk religijnych zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski prowadzone są raz w roku. Zazwyczaj dzieje się to w wybraną niedzielę października lub listopada, w tym roku jednak badanie zostanie przeprowadzone wcześniej. Od 1980 roku badanie przeprowadza Pallotyński Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Badanie obu niedzielnych praktyk religijnych – uczestnictwa we Mszy św. (łac. dominicantes) oraz przystępowania do Komunii Św. (communicantes) ma charakter pomiaru statystycznego. Podstawą pozyskiwania informacji jest zliczanie wszystkich wiernych obecnych na Mszy świętej niedzielnej oraz tych, którzy w jej czasie przyjęli Komunię świętą. Ma to miejsce w każdej z 271 parafii naszej Archidiecezji – mówi ks. dr Adam Jaszcz, rzecznik prasowy Archidiecezji lubelskiej.

Zazwyczaj rachmistrzami są przedstawiciele liturgicznej służby ołtarza lub rady parafialnej. Wartość tych danych polega na tym, że nie są to subiektywne odpowiedzi respondentów, ale obiektywne dane empiryczne, czyli statystyczne. W 2020 roku z powodu epidemii liczenie wiernych w Kościele nie zostało przeprowadzone. Jednak z raportu opublikowanego za 2018 rok wynika, że w Archidiecezji lubelskiej wskaźniki liczby osób uczęszczających na niedzielne Msze św. są na poziomie – 38,3 proc. (jak średnia krajowa), zaś przyjmujących Komunię św. 20,2 (wyżej niż średnia krajowa). W porównaniu 2018 do 2017 r. w Archidiecezji lubelskiej było nieco mniej chrztów i ślubów, ale więcej osób przyjęło sakrament bierzmowania.

Dane zebrane w dniu liczenia wiernych w Kościele zostaną później opracowane przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, który następnie przedstawi statystykę frekwencji na niedzielnej mszy św. oraz przyjmowania komunii św. dla całej Polski i dla poszczególnych diecezji. Publikacji opracowanych danych za rok bieżący można się spodziewać za około 1,5 roku.

W Polsce jest ponad 10,3 tys. parafii katolickich, w których posługuje ponad 20 tys. księży. Do kościoła należy też 34 tysiące obiektów, z czego blisko 50 procent jest wpisanych do rejestru zabytków.