KUL: Tablice tyflograficzne pomogą w poruszaniu się osób niewidomych po całym uniwersytecie

2023-11-16 15:51

Projektowane z myślą o osobach niewidomych. Rozmiar, faktura oraz napisy w alfabecie Braille'a umożliwiają niewidomym zapoznanie się z terenem w przystępny sposób. A jednocześnie odwzorowują i przedstawiają daną przestrzeń przy zastosowaniu odpowiedniej skali i proporcji, w sposób dostępny dla człowieka za pomocą zmysłu dotyku - to tablice i plany tyflograficzne.

Obecnie w przestrzeniach KUL trwają prace instalacyjne tablic tyflograficznych. Kilkadziesiąt specjalnych tablic zostanie umiejscowionych zarówno w budynkach naukowo – dydaktycznych, ale również w przestrzeni akademików czy kampusów uczelni.

Pierwsze tablice są już zainstalowane na Kampusie Głównym przy al. Racławickich. Kolejne będą dostępne już niebawem także na Kampusie Poczekajka i Kampusie przy ul. Spokojnej oraz w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Chopina. Docelowo na terenie wszystkich obiektów KUL zostanie zamontowane 79 tablic tyflograficznych. Z czego 74 tyflomap będą wyłącznie mapami dotykowymi, zaś 5 tyflomap będzie dodatkowo udźwiękowionych i znajdą się one na parterach budynków naszego uniwersytetu. Obecnie zamontowanych jest 15 tyflomap – wyjaśnia Paweł Robak, dyrektor Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.

Tablice tyflograficzne z funkcją odsłuchu pozwalają na odczytanie treści tablicy tyflograficznej za pomocą dźwięku. Tablica wyposażona jest w przycisk, który po wciśnięciu aktywuje odtwarzanie nagrania głosowego, który zawiera opis tablicy. Tablice tyflograficzne z funkcją odsłuchu są szczególnie przydatne dla osób, które nie posiadają wystarczającego wyczucia dotyku lub preferują odczytywanie informacji za pomocą dźwięku. Tablice tyflograficzne z funkcją odsłuchu są jednym z wielu narzędzi, które umożliwiają osobom niewidomym i słabowidzącym pełny dostęp do informacji. Dzięki nim osoby te mogą korzystać z wielu miejsc i usług, które w innych przypadkach byłyby dla nich trudne lub niemożliwe do zrozumienia.

Mapy tyflograficzne przeznaczone są dla osób z dysjunkcją wzroku, zarówno dla osób niewidomych, jak też słabowidzących. A w myśl projektowania uniwersalnego służą wszystkim użytkownikom budynku i pomagają dotrzeć do punktów docelowych. KUL CAN otacza opieką wszystkich swoich studentów, także tych z dysfunkcją wzroku, słuchu, ale także i ruchu. Musimy pomagać naszym studentom dostać się do poszczególnych agend uniwersyteckich, sal zajęciowych i innych miejsc na terenach kampusów. Tyflomapy z pewnością przyczynią się do tego, aby likwidacja barier architektonicznych, która postępuje na naszej uczelni, była jeszcze sprawniejsza i szybsza – dodaje P. Robak.

Tablice tyflograficzne są szeroko stosowane w miejscach publicznych, takich jak muzea, galerie sztuki, parki i miejsca turystyczne. Mogą one zawierać informacje na temat eksponatów, opisy ścieżek, mapy i wiele innych istotnych dla zwiedzających danych. Ponadto, tablice tyflograficzne są również wykorzystywane w systemach znakowania dla niewidomych w budynkach, parkach i innych miejscach publicznych.

Tablice tyflograficzne są niezwykle ważne, ponieważ umożliwiają osobom niewidomym i słabowidzącym dostęp do informacji, które normalnie byłyby dla nich niedostępne. Dzięki nim osoby te mogą korzystać z wielu miejsc i atrakcji, które w innych przypadkach byłyby dla nich trudne lub niemożliwe do zrozumienia.

Zakup 79 tyflomap, które są instalowane z budynkach i kampusach KUL możliwy był poprzez realizację projektu „ KUL - uczelnia bez barier", który jest finansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

Celem głównym projektu jest osiągnięcie pełnej dostępności oferty edukacyjnej KUL dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności i jej optymalne dostosowanie do potrzeb społeczno-gospodarczych poprzez wdrożenie kompleksowego programu obejmującego zmiany organizacyjne oraz podnoszenie świadomości i kompetencji studentów, pracowników kadry dydaktycznej i administracyjnej, w tym kierowniczej z wykorzystaniem nowoczesnych koncepcji/narzędzi oraz autorskich rozwiązań.