Lubelskie - Agrounia i blokady dróg w ramach protestu

2023-01-17 8:47
Lubelskie - Agrounia i blokady dróg w ramach protestu
Autor: zdjęcie organizatora/archiwum

Zablokują drogi. Rolnicy z Agrounii rozpoczynają dziś protest przeciwko importowi zboża z Ukrainy. Sparaliżują ruch, m.in. na Lubelszczyźnie.

Pikiety są wyrazem sprzeciwu wobec importu zboża z Ukrainy. Według protestujących - przez politykę polskiego rządu polscy rolnicy nie mogą sprzedać swoich produktów.

- Polski rząd pozwala na niszczenie własnej produkcji żywności. Na to, by przepisy, które są dla nas niedobre, wchodziły w życie. Tak trzeba nazwać przepisy, które zwolniły z cła przywóz zbóż z Ukrainy do Unii Europejskiej, m.in. do Polski, a Polska nie reaguje - mówi lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.

Rolnicy najpierw sparaliżują ruch w kujawsko-pomorskim i na Opolszczyźnie, później na drogach Lubelszczyzny. Lokalne protesty wystąpią w Chełmie, na drodze krajowej nr 12.

- Zaczną się około 11:00. Ruszą od strony Lublina, przy pobliskim "Zajeździe Trzy Dęby". Rolnicy będą też kierować się od strony Hrubieszowa, od Placu Buraczanego w Sielcu. Kulminacja nastąpi o 12:00 w Chełmie koło Ronda Dmowskiego - informuje Kołodziejczak.

W czasie protestu największe komplikacje wystąpią na drodze krajowej nr 12 w Chełmie. Całkowicie zablokowana zostanie tam ul. Rejowiecka.

- Utrudnienia na ul. Rejowieckiej wystąpią od Ronda Dmowskiego do skrzyżowania z ul. Szpitalną. Na pozostałym odcinku tej ulicy będzie odbywać się tylko ruch lokalny - informuje w komunikacie kom. Ewa Czyż z Komendy Miejskiej Policji w Chełmie.

W czasie blokady ruch samochodów ciężarowych jadących przez Chełm zostanie całkowicie wstrzymany. Z kolei osobówki będą kierowane na objazd ul. Lubelską.

- Komplikacje dotkną też przewoźników udających się do Ukrainy lub wyjeżdżających z Ukrainy przez Dorohusk. Prosimy ich o wybieranie innych przejść granicznych - dodaje kom. Czyż.

Protesty będą prowadzone do czwartku.