Lubelskie - autostrada A2 i apel GDDKiA w sprawie nieruchomości

2021-09-29 8:56
Lubelskie - autostrada A2 i apel GDDKiA w sprawie nieruchomości
Autor: GDDKiA

Projektuje A2 i apeluje do mieszkańców. GDDKiA prosi o uporządkowanie spraw w księgach wieczystych.

Chodzi o plan budowy odcinka między Sworami a Białą Podlaską na Lubelszczyźnie. Jak mówi rzecznik Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie, Małgorzata Tarnowska - regulacje prawne będą istotne podczas wykupów nieruchomości pod budowaną autostradę.

W kwestii aktualizacji danych adresowych mieszkańcy powinni zwrócić się do miejscowego starostwa, a w przypadku potwierdzenia praw do nieruchomości powinni zwrócić się do sądu właściwego ze względu na miejsce położenia terenu.

Jak dodaje Tarnowska - te działania należy podjąć w jak najszybszym terminie. To dlatego, że wniosek o wydanie decyzji ZRID, GDDKiA zamierza złożyć jeszcze w tym roku. Potem - po uzyskaniu zezwolenia na realizację inwestycji - ruszy procedura wywłaszczeniowa.

Zgodnie z prawem nieruchomości przejdą na rzecz Skarbu Państwa w trwały zarząd GDDKiA. Za tereny niezbędne do realizacji autostrady właściciele nieruchomości otrzymają odszkodowania. Ich wysokość będzie zależeć od wielkości przejętego gruntu i od znajdujących się tam obiektów.

Roboty drogowe na A2 między Sworami a Białą Podlaską mają rozpocząć się w drugim kwartale następnego roku. Zgodnie z planem potrwają dwa lata. Autostrada ma przebiegać po północnej stronie obecnej drogi krajowej nr 2.