Lubelskie - emerytury i renty jeszcze przed świętami

2023-12-20 9:16
emerytury i renty
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Przyspiesza termin. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ruszył z wcześniejszą wypłatą świadczeń emerytalno-rentowych.

Zmiany terminów mają ułatwić wypłaty środków na czas. To dlatego, że dwa najbliższe okresy płatności przypadają w święta. Nie powinno to jednak skomplikować wypłat.

- Seniorzy, których termin płatności świadczenia wypada 25 grudnia, nie muszą się martwić, że zostaną bez pieniędzy na święta. ZUS zadbał o to, by emerytury i renty były wypłacone jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia - mówi Maciej Raszewski z oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Świadczenia z terminem płatności wyznaczonym na 25 grudnia i doręczane przez listonoszy trafiły na pocztę wczoraj. Od dziś są dostarczane do domów emerytów i rencistów.

- Zakład Ubezpieczeń Społecznych wcześniej też wypłaci środki, które trafiają na konta klientów. Jutro zostaną przekazywane do banku, a zatem klienci będą je mieć jeszcze przed świętami - dodaje przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie.

Jak podkreśla - do końca grudnia pieniądze otrzymają także ci, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia 2024 roku.

- W tym przypadku pieniądze również będą trafiać do klientów wcześniej. Dotyczy to zarówno wypłat przekazywanych przez listonosza, jak i przelewów, które trafiają na rachunki bankowe. W dniu 22 grudnia ZUS przekaże środki na pocztę, a do banku 28 grudnia - zaznacza Maciej Raszewski.

ZUS podkreśla, że nie powinno być problemów z terminami wypłat. Jednocześnie zachęca niezdecydowanych jeszcze klientów do zakładania kont bankowych.

- Już teraz coraz więcej osób otrzymuje świadczenie przelewem i nie musi czekać na wizytę listonosza. Aktualnie poziom ubankowienia świadczeń długoterminowych wynosi na poziomie około 78 procent. Seniorów, którzy jeszcze nie mają konta w banku zachęcamy, aby rozważyli bezpieczną formę przekazywania świadczeń przelewem - dodaje Maciej Raszewski z lubelskiego oddziału ZUS.

Szczegóły są dostępne w regionalnych oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i na stronie: zus.pl.