Lubelskie - sobota dla przedsiębiorców. Akcja ZUS-u w sprawie PUE

2023-01-20 12:30
Lubelskie - sobota dla przedsiębiorców. Akcja ZUS-u w sprawie PUE
Autor: zdjęcie organizatora

Najbliższa sobota w ZUS-ie będzie dla spóźnionych przedsiębiorców. Lokalne oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych pomogą im założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych.

Akcja odbędzie się na terenie całego kraju, również w miastach województwa lubelskiego. Ma pomóc firmom w uregulowaniu zaległości.

- Choć ustawowy obowiązek upłynął z końcem roku, to Zakład Ubezpieczeń Społecznych wychodzi naprzeciw tym przedsiębiorcom. W najbliższą sobotę będzie można dokonać aktywacji konta, a nasi pracownicy pomogą, wyjaśnią i wskażą, jak z takiego konta następnie korzystać - mówi Paweł Szkalej z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZUS przypomina, że każdy płatnik składek do końca 2022 roku powinien posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wynika to z ustawy.

- Jest to obowiązek ustawowy i dotyczy wszystkich firm. Jeśli jesteś przedsiębiorcą i nie masz jeszcze profilu na PUE, to aktywuj go jak najszybciej - mówi Szkalej.

Sobotnie spotkania odbędą się w całym regionie. Sale obsługi klientów w jednostkach terenowych oddziału ZUS Lublin będą czynne między 8:00 a 13:00.

- Na Lubelszczyźnie obowiązkowego profilu na Platformie Usług Elektronicznych nie złożyło jeszcze 6 tysięcy przedsiębiorców. Trzeba to zrobić, a wynika to z ustawy. Do tej pory obowiązek posiadania profilu na PUE ZUS mieli tylko płatnicy rozliczający składki za więcej niż 5 osób. Po zmianach obowiązek ten dotyczy wszystkich przedsiębiorców. Obejmuje także właścicieli małych firm, czyli zatrudniających do 5 pracowników i tych, którzy płacą składki tylko za siebie - zaznacza przedstawiciel ZUS-u.

Posiadanie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS ma usprawnić działania, jakie podejmują przedsiębiorcy. Daje im dostęp do różnego typu informacji.

- PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi. Przedsiębiorcy przez Internet mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik, która jest przeznaczona do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Dzięki profilowi na PUE ZUS przedsiębiorcy mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji, np. banku lub urzędu - wymienia Paweł Szkalej.

Więcej informacji o rejestracji i logowaniu do PUE ZUS są dostępne na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.