Lubelskie - Ukraina i samorządowy zespół wsparcia

2022-03-10 12:13 Anna Opasiak
Lubelskie - Ukraina i samorządowy zespół wsparcia
Autor: Urząd Marszałkowski w Lublinie

Ma ułatwić życie ukraińskim uchodźcom. W Lublinie powstał zespół ds. edukacyjno-kulturalnego wsparcia dzieci i młodzieży z Ukrainy.

Zespół powołał marszałek województwa, Jarosław Stawiarski. Ma on zająć się planowaniem długofalowej pomocy ukraińskim uchodźcom.

- Chcemy przedstawić ofertę edukacyjno-kulturalną dla osób, które dłużej pozostaną tu, na Ziemi Lubelskiej. Potrzebne są wyprzedzające działania, żebyśmy już teraz mieli dla nich gotową ofertę - tłumaczy marszałek Jarosław Stawiarski.

W prace zespołu zaangażowały się wszystkie publiczne uczelnie Lublina. Każda przygotowuje projekt, który może usprawnić życie ukraińskim uchodźcom. W zespole pracują: KUL, UMCS, Politechnika, Uniwersytet Medyczny i Przyrodniczy.

- Uczelnie już teraz organizują pomoc humanitarną, ale potrzebna jest też kulturalno-oświatowa. Stąd pomysły na kursy językowe, wydawanie słowników, czy książeczek polsko-ukraińsko-języcznych - mówi w imieniu lubelskich uczelni rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, prof. Krzysztof Kowalczyk.

Zespół chce też przygotować ofertę kulturalną dla uchodźców. Jak mówi wicemarszałek województwa, Zbigniew Wojciechowski - będą to duże, regionalne wydarzenia, które uzupełnią lokalne działania.

- W działania angażują się wszystkie instytucje kultury Urzędu Marszałkowskiego z terenu całego regionu. Organizują zajęcia dla dzieci, teraz chcemy je poszerzyć. Będziemy organizować duże imprezy charytatywne angażujące również dorosłych Ukraińców - dodaje wicemarszałek Wojciechowski.

Najbliższa taka okazja już w niedzielę. 13 marca o 18:30 w CSK odbędzie się charytatywny koncert "Lubelskie z Ukrainą". Wystąpią, m.in. Enej, Krzysztof Cugowski, Magda Welc i ukraińscy tancerze. Opłata za wstęp, to minimum 100 zł. Cała zebrana kwota pójdzie na pomoc Ukrainie.