Lubelskie - wojewoda na granicy w Dorohusku i zmiany kadrowe

2023-12-28 12:31
Lubelskie - wojewoda na granicy w Dorohusku i zmiany kadrowe
Autor: LUW

Pojechał do Dorohuska, by pomóc rozwiązać konflikt na granicy. Wojewoda Krzysztof Komorski ruszył dziś z kolejną inicjatywą rozmów z protestującymi przewoźnikami. Poinformował też o zmianach kadrowych w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim.

Wojewoda lubelski spotka się dziś z protestującymi przewoźnikami. Przed południem wyruszył na granicę w Dorohusku. Jak mówi - spotkanie ma mieć formę dialogu.

- Dzisiejsza wizyta jest obliczona stricte na spotkanie z przedstawicielami protestujących. Chciałbym poznać ich oczekiwania dotyczące bieżącej sytuacji, aby jak najszybciej doprowadzić do rozwiązania tego impasu - mówi wojewoda lubelski, Krzysztof Komorski.

W spotkaniu mają wziąć udział przedstawiciele protestujących zarówno na granicy w Dorohusku, jak i Hrebennem. W razie potrzeby rozmowy będą kontynuowane.

- Dziś zaproszę tych wszystkich państwa również do Lublina. Spotkanie odbyłoby się w przyszłym tygodniu, jako druga tura rozmów, jeśli będzie taka potrzeba - zapowiada wojewoda.

To już kolejny wyjazd wojewody Krzysztofa Komorskiego na granicę. Pierwszy odbył się w sobotę. Wówczas - jak mówi - doszło do interwencji.

- Słyszeliśmy o mini protestach strony ukraińskiej, która sfrustrowana staniem w tej kolejce zaczęła wychodzić na przejścia blokując przejazdy na drodze. Były wysyłane grupy interwencyjne, a ich zadaniem było polubowne doprowadzenie do rozejścia się tych ludzi. Na obecną chwile nie ma takich incydentów, ale sytuacja jest dynamiczna. Jestem w stałym kontakcie z policją a służby są przygotowane na różne sytuacje - dodaje Krzysztof Komorski.

Wojewoda podkreślił, że obecna sytuacja na granicy wymaga również wzmocnienia Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Dziś ogłosił jego nowego dyrektora.

- Tę funkcję powierzam panu Jarosławowi Szymczykowi. To osoba o ogromnym doświadczeniu. Obecnie pełni funkcję kierownika Centrum Powiadamiania Ratunkowego, wcześniej był również dyrektorem Wydziału, a przez 8 lat dyrektorem generalnym w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Zna Urząd, jego strukturę, sytuację kadrową i specyfikę funkcjonowania. Jego zadaniem będzie wzmocnienie Wydziału - zaznaczył wojewoda Komorski.

Jarosław Szymczyk obejmie stanowisko dyrektora Wydziału od 3 stycznia. Dziś zapowiedział, że jego celem będzie wzmocnienie narzędzi teleinformatycznych.

- Taki system umożliwia działanie w sytuacjach kryzysowych, np. gdy nie ma prądu. Tego typu rozwiązania funkcjonują już, m.in. w Centrum Powiadamiania Ratunkowego i w dyspozytorni medycznej. Chcę je rozszerzyć na inne jednostki. W planach jest rozbudowa systemu, co na pewno umożliwi lepszy monitoring, lepsze zabezpieczenia i lepszą pracę wojewody - dodał Jarosław Szymczyk.

Nowy dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW zapowiedział także wzmocnienie jednostki dodatkową kadrą.

- Jest to najważniejszy Wydział w działalności wojewody, bo dotyczy prac związanych z bezpieczeństwem i obronnością. Pracuję w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim od ponad 20 lat i chcę, by ten Wydział działał sprawnie. Na pewno będziemy ściśle współpracować nie tylko z komórkami organizacyjnymi Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego, ale również z samorządem terytorialnym, policją, strażą pożarną i strażą graniczną - podkreślił nowy dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW.

Jarosław Szymczyk rozpocznie pracę od 3 stycznia. Na stanowisku dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego LUW zastąpi Andrzeja Odyńca.