Lublin - bezdomni, uchodźcy i wolontariat na Wieczerzy w samą Wigilię

2023-12-22 9:46
Lublin - bezdomni, uchodźcy i wolontariat na Wieczerzy w samą Wigilię
Autor: zdjęcie ilustracyjne

Będzie ryba, kapusta z grzybami, kompot z suszu​ i opłatek. Lubelskie Centrum Wolontariatu przygotowuje Wieczerzę Wigilijną dla osób ubogich, bezdomnych i uchodźców.

Spotkanie odbędzie się tak, jak w każdym domu, czyli 24 grudnia wieczorem. Ma być wyrazem braterskich relacji, bo to właśnie wtedy wszyscy zasiadają do stołu.

- To Wieczerza Wigilijna "ipsa die", czyli w dzień Wigilii Bożego Narodzenia, późnym wieczorem. Zapraszamy na nią osoby bezdomne, te które mają doświadczenie pobytu w zakładach karnych, ale również osoby ubogie, uchodźców, czy migrantów - mówi organizator spotkania, delegat metropolity lubelskiego ds. osób wykluczonych, ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Duchowny podkreśla, że na spotkanie może przyjść kilkaset osób. Z grupy uchodźców wezmą w niej udział nawet całe rodziny.

- My jesteśmy otwarci na potrzebujących. W Wigilię miejsce przy stole powinno być dla wszystkich - zaznacza ks. Mieczysław Puzewicz.

Wigilijne spotkanie będzie mieć zarówno wymiar społeczny, jak i duszpasterski. W takim też odbędzie się klimacie.

- To będzie kolacja połączona z radosnym śpiewaniem kolęd i dzieleniem się opłatkiem. Odbędzie się również msza święta, a na zakończenie rozdamy prezenty - zaznacza ks. Mieczysław Puzewicz.

Jak co roku dania na Wigilijną Wieczerzę przygotują wolontariusze i sympatycy Centrum Wolontariatu. Na stole pojawi się, m.in. ryba, kapusta z grzybami i kompot z suszu.

- Temu spotkaniu zawsze towarzyszy dużo wzruszeń, bo dla niektórych osób jest to jedyna Wigilia. Nie mają domu, a miejscem świętowania jest tylko to, w którym my się z nimi spotykamy. To również i nas ubogaca. Pamiętajmy, że towarzystwem Chrystusa byli właśnie ubodzy, chorzy, również bezdomni i obcokrajowcy. Jeśli zasiadamy razem do stołu, to na swój sposób kontynuujemy misję Chrystusa - dodaje ks. Puzewicz.

Wigilijne spotkania odbędą się też w pustostanach. Mobilny Patrol Centrum Wolontariatu ​dotrze do bezdomnych, którzy z różnych powodów nie przybędą na miejsce Wieczerzy.