Lublin - obchody Światowego Dnia Chorego

2023-02-10 13:07
Lublin - chorzy o swoim cierpieniu, spotkanie w przeddzień Światowego Dnia Chorego
Autor: Archidiecezja Lubelska

Jest cierpieniem, ale nie musi wykluczać. Choroba może mobilizować. Wiedzą to ci, którzy doświadczają słabości. Dziś spotkali się w Lublinie na mszy św. w archikatedrze.

W przeddzień Światowego Dnia Chorego zgromadzeni w archikatedrze prosili o zdrowie. Dziękowali też za siłę do walki i za ludzi, którzy im w tym pomagają.

- Potrzeba tej opieki "z góry", ale niezbędny jest też drugi człowiek. W chorobie zawsze jest potrzebna pomocna dłoń. Człowiek osamotniony staje się jeszcze bardziej chory. Jak jest z kimś, to łatwiej nawet chorować - mówią ci, którzy przyszli na mszę św.

Eucharystia z udziałem chorych odbyła się w lubelskiej archikatedrze. Przewodniczył jej bp Józef Wróbel. Hierarcha zwrócił uwagę na potrzeby osób cierpiących i na rolę ich opiekunów.

- To właśnie choroba ma obudzić w ludzkich sercach miłość do drugiego człowieka. Chory potrzebuje darów serca ludzkiego. Potrzebuje wrażliwości i praktykowania miłości. Potrzebuje oddania i troski - mówił w homilii lubelski bp Józef Wróbel.

Hierarcha odniósł się też, m.in. do osiągnięć medycyny i podkreślił znaczenie misji w krajach, gdzie nie ma dostępu do opieki zdrowotnej. Wskazał też na duchowy wymiar choroby.

- Ważne jest jej postrzeganie, jako powołania, z którym Bóg zwraca się do człowieka. Są to ludzie, którzy to powołanie są w stanie przyjąć. Niekiedy na początku z wielkim oporem i buntem, ale potem z pokorą w cierpieniu dostrzegając także bliskość Boga - mówił biskup.

Na podobny kontekst zwracają uwagę sami chorzy. Jak mówią - choroba zmienia podejście do życia i do Boga. Wzmacnia również potrzebę modlitwy.

- W słabości człowiek może się umacniać. Potrzebuje bliskości Boga i w bólu często się do Niego zwraca. Dziś również przyszliśmy, by prosić Boga o siły potrzebne do zmagania się z codziennością - mówią nasi rozmówcy, którzy podczas Eucharystii przyjęli też sakrament namaszczenia chorych.

Po mszy św. z chorymi spotkali się przedstawiciele lubelskiej Caritas, którzy przekazali im drobne prezenty.

- To z jednej strony dobre słowo, a z drugiej słodkie upominki. Chcemy, by trafiły do wszystkich uczestników dzisiejszego spotkania - informuje Gabriela Sadowska z działu medialnego Caritas.

Światowy Dzień Chorego przypada w Kościele 11 lutego. Jest obchodzony we wspomnienie Matki Bożej z Lourdes​.