Lublin - Dworzec Metropolitalny i nowa siatka połączeń w komunikacji miejskiej

2023-02-14 9:18
Lublin - Dworzec Metropolitalny i nowa siatka połączeń w komunikacji miejskiej
Autor: ZTM Lublin

Lubelski ZTM wybiega w przyszłość. Już teraz pracuje nad nową siatką połączeń. Nowy model zacznie obowiązywać za rok, wraz z uruchomieniem Dworca Metropolitalnego.

Prace ruszyły i są aktualnie na pierwszym etapie. Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie szuka firmy, która zbada preferencje pasażerów i opisze jakość przewozów.

- Ogłosiliśmy postępowanie, którego przedmiotem jest analiza rynku komunikacji miejskiej w Lublinie wraz z optymalizacją oferty przewozowej. Badanie ma związek z pracami nad nową siatką połączeń, która zostanie wdrożona po otwarciu Dworca Metropolitalnego - mówi rzecznik ZTM w Lublinie, Monika Fisz.

Jak dodaje - zakres zamówienia obejmuje w sumie cztery zadania. Dotyczą one, m.in. ruchu pasażerskiego i jakości lubelskich przewozów.

- Badania zostaną wykonane metodą wywiadu bezpośredniego. Ankieterzy pojawią się na przystankach i będą pytać, jak na co dzień mieszkańcy przemieszczają się po mieście. Zapytają pasażerów o ich preferencje i o satysfakcję z poziomu obecnie realizowanych usług komunikacji miejskiej - podkreśla Fisz.

Zebrane dane posłużą do analizy i interpretacji oczekiwań pasażerów. Pomogą też określić właściwe kierunki zmian w siatce połączeń.

- Będzie to analiza rynku komunikacji miejskiej w Lublinie, określenie kierunków popytu na usługi komunikacji miejskiej, analiza preferencji pasażerów i ocena dotychczasowych tras linii komunikacyjnych, rozkładów jazdy, a także dostępności przestrzennej komunikacji i identyfikacja najważniejszych generatorów ruchu - wymienia rzeczniczka ZTM.

Ostatnim zadaniem zamówienia będzie przygotowanie różnych wariantów oferty przewozowej. Powstaną w sumie dwie koncepcje.

- Będą uwzględniać obecny układ komunikacyjny oraz budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego. Warianty koncepcji różnić się będą wielkością pracy przewozowej oraz maksymalną liczbą pojazdów w ruchu. W ramach zadania zostaną też przeprowadzone konsultacje społeczne, którym zostanie poddany jeden ze wskazanych wariantów - dodaje Fisz.

Na oferty Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie czeka do 20 lutego.