Lublin - komunikacja miejska przykładem dla Mołdawii
Kiszyniów postawił na Lublin. Stolica Mołdawii szuka u nas wsparcia w zakresie funkcjonowania komunikacji miejskiej. Ma pomóc jej w prowadzeniu transportu zbiorowego.
Współpraca trwa już od roku, teraz weszła w następną fazę. Służy temu trwająca właśnie wizyta mołdawskich gości. W Lublinie odbędą cykl merytorycznych debat.
- Spotkania są poświęcone polityce taryfowej, planowaniu układu komunikacyjnego, a także standardom świadczenia usług przewozowych - mówi Justyna Góźdź z Urzędu Miasta Lublin.
Przedsięwzięcie ma na celu wypracowanie dobrych praktyk w zakresie komunikacji miejskiej do wdrożenia w stolicy Mołdawii.
- Goście zapoznają się, m.in. z zasadami kontroli biletów i windykacji należności oraz z założeniami programu Lubelskiej Karty Miejskiej i systemu Lubika - dodaje Góźdź.
Realizacja projektu odbywa się pod nadzorem Komisji Europejskiej. Jak zauważa ratusz - skorzysta na nim również Lublin.
- Miasto występuje w roli eksperta z zakresu polityki transportowej, ale także jako beneficjent wybranych działań. To okazja do promocji lubelskich rozwiązań w dziedzinie transportu publicznego na arenie międzynarodowej - podkreśla prezydent Lublina, Krzysztof Żuk.
To następne już spotkanie na linii Lublin - Kiszyniów. Obecnie realizowany projekt potrwa do 2025 roku.
- Przy współpracy z Lublinem w Kiszyniowie powstanie nowoczesne Centrum Monitorowania Ruchu oraz Plan Zrównoważonej Mobilności Miejskiej dla Kiszyniowa - mówi Justyna Góźdź.
Projekt jest realizowany pod nazwą: "Działaj jak Lublin - inicjatywa na rzecz zrównoważonego rozwoju transportu publicznego w Kiszyniowie". Wydatki Lublina pokrywa UE.