Krzywy Róg będzie nowym miastem partnerskim Lublina

2023-02-06 12:29
Lublin - Krzywy Róg będzie nowym partnerem miasta
Autor: Urząd Miasta Lublin

Krzywy Róg zostanie miastem partnerskim Lublina. Taką decyzję podjęli lubelscy radni. Na ostatniej sesji przyjęli uchwałę w tej sprawie.

Wkrótce umowa między miastami zostanie podpisana. Ma formalizować trwającą już współpracę, będzie też gwarantować dalszą pomoc Lublina w czasie trwającej wojny.

- Miasto Krzywy Róg od początku wojny jest celem wielu ataków rakietowych. Przekazaliśmy tam pomoc humanitarną zawierającą najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, odzież, czy artykuły medyczne zakupione ze środków pochodzących z darowizn - mówi rzecznik prezydenta Lublina, Katarzyna Duma.

Jak zaznacza - to wsparcie będzie kontynuowane. Pomoc humanitarna do Krzywego Rogu zostanie przekazana także niebawem przy wsparciu francuskiej strony.

- W najbliższym czasie, we współpracy z Protection Civile, francuską organizacją wspierającą ludność cywilną w sytuacjach kryzysowych, wyślemy do Krzywego Rogu także generator dużej mocy - dodaje rzeczniczka prezydenta Lublina.

Formalna współpraca Lublina z Krzywym Rogiem zaczęła się już w 2017 roku. Wtedy to przedstawiciele władz obydwu miast podpisali list intencyjny o współpracy.

- Delegacje z Krzywego Rogu wielokrotnie odwiedzały Lublin. Były, m.in. na Kongresie Współpracy Transgranicznej, uczestniczyły w projekcie wsparcia reformy samorządowej w Ukrainie i w ramach projektu "Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej" - dodaje Duma.

Krzywy Róg jest siódmym co do wielkości miastem Ukrainy. Leży w środkowo-wschodniej części kraju. Na początku roku 2022 mieszkało tam 689 tysięcy osób.

- Krzywy Róg to duże miasto przemysłowe Ukrainy. Jest regionem bogatym w minerały, słynie również z wydobycia kamieni szlachetnych. Uwagę przyciąga największy na świecie, oryginalny zegar z kwiatów o średnicy 22 m. Symbolem miasta stał się Kozak Krzywego Rogu - pomnik legendarnego założyciela miasta, wzniesiony na placu przed gmachem Komitetu Wykonawczego Krzywego Rogu. W mieście znajduje się prawie 30 cerkwi i zabytków architektury sakralnej. Krzywy Róg to także rodzinne miasto prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego - zaznacza rzeczniczka prezydenta Lublina.

Krzywy Róg będzie dziewiątym miastem partnerskim Lublina w Ukrainie obok Lwowa, Sum, Starobielska, Iwano-Frankiwska, Równego, Ługańska, Łucka i Charkowa.