Lublin nieustannie walczy ze smogiem

2021-12-06 13:39
Lublin walczy ze smogiem
Autor: Miasto Lublin Lublin walczy ze smogiem - plakat

W celu poprawy jakości powietrza miasto proponuje dopłaty do wymiany pieców i przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej. Powadzone są też działania prewencyjne i edukacyjne przez EkoPatrol Straży Miejskiej. Mieszkańcy mają także możliwość na bieżąco sprawdzać informacje o jakości powietrza w Lublinie.

Program Ograniczania Niskiej Emisji, EkoPatrol, akcja ,,Wymień piec – zyskaj zdrowie”, czy kampania „Miasto to też Twój dom – Masz wpływ na dobrą atmosferę” to tylko niektóre z przedsięwzięć, jakie Miasto Lublin realizuje w celu poprawy jakości powietrza.

Jednym z priorytetów Miasta w zakresie ochrony środowiska jest walka ze smogiem. Liczne miejskie inicjatywy obejmują m.in. dopłaty do wymiany pieców, przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, działania EkoPatrolu Straży Miejskiej czy kampanie edukacyjne skierowane do mieszkańców. Bez zaangażowania mieszkańców te działania nie byłyby kompletne, dlatego zachęcamy do wspólnej pracy, która przyczyni się do poprawy naszego zdrowia oraz stanu środowiska. Wszyscy oddychamy tym samym powietrzem, w związku z czym wszyscy musimy dbać o jego czystość i jakość – mówi Artur Szymczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Inwestycji i Rozwoju.

Aby przystąpić do Programu Ograniczania Niskiej Emisji należy złożyć wniosek o udzielenie dotacji do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin. Dotacja w wysokości do 50% poniesionych kosztów przysługuje na wymianę pracujących systemów ogrzewania opartych na paliwie stałym, które stanowią trwałe wyposażenie budynku lub lokalu i są jedynym źródłem ogrzewania. Mieszkańcy zainteresowani skorzystaniem z programu po złożeniu wniosku powinni wstrzymać się z wymianą systemu ogrzewania do momentu, w którym pracownicy Urzędu protokolarnie potwierdzą, że likwidowane źródło grzewcze jest jedynym źródłem ogrzewania dla danej nieruchomości. Wnioski o przystąpienie do programu można składać przez cały rok. Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania dotacji można uzyskać w Wydziale Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin oraz na stronie lublin.eu

Mieszkańcy mają także możliwość na bieżąco sprawdzać informacje o jakości powietrza w Lublinie. Wyniki pomiarów są udostępniane między innymi na stronie internetowej Miasta Lublin lublin.eu/lublin/powietrze