Lublin - potrzebna debata w sprawie ochrony życia poczętego [AUDIO]

Członkowie lubelskiego Instytutu Wychowania Obywatelskiego zapraszają na debatę o ochronie życia poczętego. - Dziś temat aborcji sprowadza się tylko do prawa i decyzji kobiety, a trzeba więcej mówić o prawnej ochronie dziecka poczętego - mówią organizatorzy.
Kontekstem spotkania są proponowane zmiany prawne w sprawie legalnego usuwania ciąży do jej 12. tygodnia. Organizatorzy podkreślają też sam fakt znaczenia rozmowy.
- Jednym z podstawowych błędów jest to, że takie decyzje zapadały gabinetowo, dlatego konieczna jest dyskusja. Szczególnie, że dziś prawo jest w tej sprawie bezradne, bo można korzystać ze środków farmakologicznych i turystyki aborcyjnej. Mnie osobiście razi czasem sposób, w jaki robi się tę debatę. Myślę tu o środowiskach lewicowych, które w gruncie rzeczy nie bardzo są nastawione na dyskusję, tylko na przeforsowanie swojego pomysłu. Postępują w sposób podobny do środowisk prawicowych, które wpływały na decyzje Trybunału Konstytucyjnego. Jednak sama debata jest w tej kwestii niezbędna - mówi jeden z jej organizatorów, Adam Cichocki.
Inspiracją do dyskusji będzie także list dominikanina, o. Ludwika Wiśniewskiego skierowany do premiera Donalda Tuska. Ukazuje konsekwencje legalizacji aborcji.
- O. Ludwik wszechstronnie spojrzał na tę kwestię. Podkreślił, że trzeba upowszechniać wiedzę w zakresie skutków aborcji. Często sprowadza się ją tylko do samej decyzji, nie pokazując konsekwencji. Tymczasem ma wpływ na relacje, jakie łączą małżonków i rzutują na podejście dzieci do rodziców. Potwierdza to wiedza psychologiczna. Ja sam również znam rodziny, w których dokonanie aborcji przy trzecim, czy czwartym dziecku spowodowało pewną destrukcję relacji w tej rodzinie. Dziś temat aborcji sprowadza się tylko do prawa i decyzji kobiety, a trzeba więcej mówić o prawnej ochronie dziecka poczętego, czyli o całym zestawie instrumentów, które to dziecko mają wspomóc. Państwo nie może mówić, że nas to nie interesuje, spychając tę sprawę na barki kobiet często młodych i nieświadomych konsekwencji - dodaje Cichocki.
Debata odbędzie się 22 kwietnia o 18:00 w auli klasztoru ojców dominikanów. Poprzedzi ją msza św. o 17:30.
Anna Opasiak