Lublin - romantyczne organy na kościelnych koncertach

2021-09-28 9:22
Lublin - romantyczne organy na kościelnych koncertach
Autor: zdjęcie organizatora

Będzie można usłyszeć oryginalne organy sprzed ponad wieku. Lubelski kościół pw. Nawrócenia św. Pawła przygotuje cykl miejskich koncertów.

Przetrwały okres obu wojen i teraz - po remoncie - będą cieszyć miłośników muzyki. Organy z kościoła pw. Nawrócenia św. Pawła w Lublinie wybrzmią na miejskich koncertach. Parafia przygotowuje projekt Misa Flamenca z muzyką religijną XX wieku.

Koncerty wybrzmią z zachowaniem charakteru instrumentu, bo jest to dzieło zrobione specjalnie do warunków świątyni - mówi proboszcz, ks. Cezary Kowalski. Jak dodaje - organy, to perełka Lublina, którą warto udostępniać nie tylko podczas mszy świętych.

Instrument został zbudowany na początku XX wieku przez renomowaną austriacką firmę braci Rieger’ów. Prezentuje budownictwo romantyczne. Niedawno przeszedł remont, który w całości zachował jego pierwotny styl.

Brzmienia organów będzie można posłuchać na żywo w ramach listopadowego cyklu koncertów Misa Flamenca. Ich barwę prezentuje też druga część kompaktu: "Organy Lubelszczyzny". To płyta nagrana przez muzyków z KUL-u.