Lublin - rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan

2024-01-18 9:18
Lublin - rusza Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Autor: zdjęcie organizatora

Stawia na zgodę i porozumienie. Kościół katolicki rozpoczyna dziś Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. Jego celem jest budowanie wspólnoty.

Spotkania potrwają przez cały tydzień. Będą im towarzyszyć ekumeniczne modlitwy i wielowyznaniowe debaty. Wynika to z charakteru wydarzenia.

- Mający już ponad stuletnią tradycję Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan stał się cyklicznym świętem ekumenizmu. Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach - mówi rzecznik lubelskiej kurii i archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz.

Spotkania będą odbywać się w kościołach różnych wyznań chrześcijańskich. Zwyczajem Tygodnia Modlitw jest też gościnna wymiana kaznodziei.

- W Lublinie z jednej strony mamy msze święte w Kościele Akademickim KUL, ale także nabożeństwa ekumeniczne. Odbędą się w archikatedrze i w świątyniach innych Kościołów chrześcijańskich. Kaznodzieje będą reprezentować Kościół rzymskokatolicki, ewangelicko-augsburski, prawosławny, adwentystów, starokatolicki mariawitów i polskokatolicki - mówi ks. Jaszcz.

Podczas tegorocznego tygodnia ekumenicznego będzie rozważany tekst zaczerpnięty z Biblii. Jest ukierunkowany na kwestię miłości bliźniego.

- W tym roku hasło Tygodnia brzmi: "Będziesz miłował Pana, swego Boga…, a swego bliźniego jak siebie samego". Są to słowa zaczerpnięte z 10 rozdziału Ewangelii według św. Łukasza. Tym razem materiały do ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, koordynowany przez Wspólnotę Chemin Neuf - podkreśla rzecznik archidiecezji.

Program wydarzeń obejmuje również spotkania towarzyszące. Będzie okazja do świętowania i do duszpasterskich rozmów.

- W ramach lubelskich obchodów Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan można wziąć udział w koncercie kolęd i w ekumenicznej debacie. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się sesja naukowa zatytułowana "Ekumenizm na wojnie. Super-panel". W spotkaniu wezmą udział profesorowie z naszej uczelni, ale też władze Instytutu Teologicznego w Gródku Podolskim w Ukrainie - dodaje ks. Adam Jaszcz.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan potrwa w Kościele do 25 stycznia. Dokładny program lubelskich wydarzeń jest dostępny na internetowej stronie archidiecezji​​.