Lublin - ruszają dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. ks. bp. Ryszarda Karpińskiego

2024-01-12 13:22
Lublin - ruszają dwudniowe uroczystości pogrzebowe śp. ks. bp. Ryszarda Karpińskiego
Autor: Wikipedia

Dziś msza św. żałobna, a jutro pogrzeb. Lubelski Kościół żegna biskupa Ryszarda Karpińskiego. Hierarcha zmarł 5 stycznia po długiej chorobie. Miał 88 lat.

Uroczystości pogrzebowe śp. ks. bp. Ryszarda Karpińskiego potrwają dwa dni. Rozpoczną się dziś późnym popołudniem w archikatedrze lubelskiej.

- Serdecznie zapraszamy na uroczystości pogrzebowe ks. bp. Ryszarda. Dziś o 17:00 w lubelskiej archikatedrze zostanie odprawiona msza święta żałobna, a jutro o 11:00 - także w archikatedrze - msza święta pogrzebowa - mówi rzecznik prasowy lubelskiej kurii i archidiecezji lubelskiej, ks. Adam Jaszcz.

Po sobotniej mszy św. pogrzebowej odbędzie się pochówek. Ciało zmarłego biskupa spocznie w krypcie kościoła pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej w Lublinie.

- Będzie to okazja, by podziękować za 88 lat życia ks. biskupa. To także 38 lat posługi biskupa pomocniczego w diecezji, a potem archidiecezji lubelskiej - dodaje ks. Jaszcz.

Rzecznik kurii podkreśla, że lubelski hierarcha był postacią ważną nie tylko dla lokalnego Kościoła. Świadczą o tym jego wieloletnie działania.

- Ks. bp Ryszard Karpiński był bardzo aktywny na wielu płaszczyznach. Przed święceniami biskupimi przez wiele lat pracował w Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących w Watykanie, posługiwał więc dla Kościoła powszechnego. Był również delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej opiekując się duszpastersko wspólnotami Polaków w wielu krajach - dodaje rzecznik lubelskiej kurii, ks. Adam Jaszcz.

Bp Ryszard Karpiński zmarł 5 stycznia. Sobotnie uroczystości pogrzebowe będą transmitowane na antenie Radia Plus Lublin. Informacje o zmarłym są też na stronie archidiecezji.