Lublin - ruszają X Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej

2023-08-17 9:59
Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - baner
Autor: mat. organizatora Świętokrzyskie Koncerty Muzyki Organowej i Kameralnej - baner

W programie wybitni artyści i muzyka epoki baroku. Pierwszy z cyklu jublileuszowych spotkań w kościele pw. Świętego Krzyża na Bronowicach 20 sierpnia. Nazwą Świętokrzyskie koncerty nawiązuję do miejsca, gdzie od kilku lat w sierpniu i wrześniu odbywają się występy.

X edycja koncertów to czas na małe podsumowanie. Podczas dziewięciu edycji cyklu odbyły się 42 koncerty. Wystąpiło 32 organistów z sześciu krajów (Polska, USA, Hiszpania, Włochy, Austria, Ukraina). Pierwsza edycja odbyła się w 2014 roku w kościele p.w. Św. Michała Archanioła w Lublinie. Od drugiej edycji koncerty odbywają się w kościele p.w. Świętego Krzyża w Lublinie dzięki uprzejmości księdza proboszcza Mariana Dumy. Organami natomiast od pierwszej edycji opiekuje się Pan Krzysztof Deszczak. Koncerty nie mogłyby się odbywać bez wsparcia finansowego Miasta Lublin.

Koncerty potrwają od 20 sierpnia do 17 września w kościele przy ul. Pogodnej w Lublinie. Początek zawsze o godzinie 19.00. Patronem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Na pierwszym z cyklu koncertów 20 sierpnia wystąpi ADAM SADOWSKI – organista, doktor nauk społecznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie organów prof. Romana Peruckiego. Dyplom magisterski uzyskał w roku 2010. W 2014 roku również w gdańskiej Akademii Muzycznej ukończył Podyplomowe Studia w zakresie Interpretacji Organowej. W latach 2012 – 2016 odbył studia doktoranckie w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2018 roku uzyskał stopień doktora nauk społecznych w zakresie psychologii, broniąc z wyróżnieniem rozprawę doktorską pt. Cechy temperamentu i osobowości a poziom perfekcjonizmu i tremy u muzyków różnych specjalności. Jego zainteresowania skupiają się wokół psychologicznych uwarunkowań wykonawstwa muzycznego. Jest autorem wydanej w 2020 roku książki pt. Perfekcjonizm i trema u muzyków różnych specjalności. Ma w swoim dorobku publikacje naukowe w literaturze polskiej i angielskiej. Jest również autorem projektu edukacyjnego pt. Projekt #Ćwiczyć, ale jak?, w ramach którego powstały Planer Ćwiczeń Muzycznych oraz Pamiętnik Ćwiczeń Muzycznych. Stypendysta Miasta Sopot dla twórców kultury. Występuje jako solista i kameralista w ramach Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej. Pełni funkcję organisty parafii p.w. Zesłania Ducha Świętego w Sopocie Kamiennym Potoku. Jest dyrygentem chóru Świętego Ojca Pio oraz założycielem Stowarzyszenia Promień Sztuki. Sprawuje kierownictwo artystyczne nad „Festiwalem organowym św. Michała Archanioła” w Płońsku, „Sopockimi Wieczorami Organowymi” oraz „Ciechanowskimi Wieczorami Organowymi”.

Od pierwszej edycji Świętokrzyskich Koncertów Muzyki Organowej i Kameralnej funkcję dyrektora artystycznego sprawuje Michał Kopyciński. Absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina, Wydział Instrumentalno - Pedagogiczny w Białymstoku w klasie organów prof. Jana Bokszczanina. Studiował również w Królewskim Konserwatorium w Antwerpii w klasie organów, fisharmonii i kameralistyki prof. Jorisa Verdin. Brał udział w wielu konkursach organowych w kraju i za granicą.