Lublin - zmarł bp Ryszard Karpiński

2024-01-05 11:58
Lublin - zmarł bp Ryszard Karpiński
Autor: Archidiecezja Lubelska

Lubelski Kościół żegna śp. bp. Ryszarda Karpińskiego. Hierarcha zmarł dziś rano po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 88 lat.

Bp Ryszard Karpiński to wieloletni przewodniczący Komisji Episkopatu ds. Polonii i Polaków za Granicą. Jak mówi lubelski metropolita - w swoim sercu miał cały Kościół.

- Chcemy za niego dziękować. Za jego piękne życie kapłańskie i biskupie. Bp Ryszard Karpiński był otwarty na wszystkich ludzi. Jego biskupim zawołaniem były słowa: "Viatoribus fer auxilium", czyli "Nieś pomoc ludziom w drodze”. Realizował to w praktyce. Wielu ludzi go z tej posługi zna i ceni - mówi nam lubelski metropolita, abp Stanisław Budzik.

Metropolita lubelski przypomina też zasługi zmarłego dziś bp. Karpińskiego. Jak zaznacza - w pracy duszpasterskiej realizował się ponad 64 lata.

- Wiele podróżował i realizował swoje zawołanie pomocy będącym w drodze. Studiował i pracował, m.in. w Rzymie. W Papieskiej Komisji ds. Duszpasterstwa Migracji i Podróżujących był odpowiedzialny za sektor migracji. Osoba ważna dla całego Kościoła i z pewnością wielu ludzi na świecie żałuje jego odejścia. My chcemy też dziękować za jego osobę. Do ostatnich dni swojego życia troszczył się o sprawy Kościoła - mówi abp Stanisław Budzik.

Bp Ryszard Karpiński zmarł w wieku 88 lat. Uroczystości żałobne i pogrzebowe mają trwać dwa dni.

- Będziemy modlić się w naszej archikatedrze i będziemy mieć go w serdecznej pamięci, bo w takiej pamięci zachował się wśród kapłanów, biskupów, ale też ludzi świeckich - dodaje lubelski metropolita.

Uroczystości pogrzebowe śp. bp. Ryszarda Karpińskiego będą mieć dwie stacje. Obie odbędą się w archikatedrze lubelskiej: 12 stycznia (piątek), godz. 17.00 - msza święta żałobna, a 13 stycznia (sobota), godz. 11.00 - msza święta pogrzebowa. Po mszy świętej nastąpi złożenie ciała w kryptach kościoła pw. św. Piotra Apostoła przy ul. Królewskiej 9.

Całe wspomnienie abp. Stanisława Budzika o śp. bp. Ryszardzie Karpińskim dziś, na antenie Radia Plus Lublin, po godz. 16:00.