Miasto movie Cykl #30 /// Ucieczka z miasta

Miasto Movie w grudniu
Autor: Warsztaty Kultury w Lublinie Miasto Movie w grudniu

Koniec roku w Miasto movie organizatorzy zapraszają widzów „poza” miasto i zapraszają w filmową podróż do świata natury. W trzydziestej już odsłonie kinowego cyklu widzowie opuszczą na moment wielkie metropolie i zobaczą filmy, których akcja rozgrywa się z dala od cywilizacyjnego zgiełku.

Szczyty wysokich gór, morza i oceany, leśne ostępy czy pustynne bezdroża – każdy z tych niezwykłych krajobrazów inspiruje również filmowców.W programie nie zabraknie zarówno kina fabularnego, jak i dokumentalnego. Pojawią się także kameralne filmowe portrety przyrody oraz widowiskowe produkcje z katalogu kina gatunkowego, gdzie żywioły natury bywają tłem, a czasem jednym z głównych bohaterów filmu.

Pierwszy seans już 1 grudnia. Zaprezentujemy „Midsommar. W biały dzień” w reżyserii Ari Aster. W 2018 r. Ari Aster zaprezentował światu głośne „Dziedzictwo. Hereditary”, z rozmachem rozpoczynając tym filmem swoją międzynarodową karierę. Już w tamtym obrazie widać było duży talent reżysera, śmiałość wizji, bezkompromisowość i oryginalny, mroczny styl. „Midsommar. W biały dzień” w jeszcze większym stopniu uwidacznia te cechy i rozwija autorski język filmowy Astera. Bohaterami są tu młodzi Amerykanie, wśród nich przeżywająca rodzinną tragedię Dani (Florence Pugh). Postanawiają oni skorzystać z zaproszenia swojego szwedzkiego przyjaciela i wziąć udział w tradycyjnym ludowym święcie, związanym z letnim przesileniem. Wyprawa do odciętej od świata północnej Skandynawii odmieni ich życie na zawsze. Aster w swoim filmie w nowatorski sposób łączy horror z dramatem psychologicznym, dodatkowo nie stroniąc chwilami od makabrycznego humoru. „Midsommar. W biały dzień” to filmowe doświadczenie transowe i jeden z najoryginalniejszych obrazów ostatnich lat” - zapowiada Rafał Chwała z Warsztatów Kultury w Lublinie.

Seans zaplanowany jest 1 grudnia 2021, godz. 19.00 w Warsztatach Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a – sala widowiskowa, II piętro. Wstęp wolny.

Miasto Movie to cykl pokazów filmowych gdzie miasto jest tłem, ale i bohaterem, przestrzenią do życia i scenerią filmowych historii, cichym świadkiem kameralnych opowieści oraz aktywnym uczestnikiem kinowego zgiełku. Miejscem gdzie bezustannie przenikają się ludzkie problemy i dramaty, ale też wielkie nadzieje, marzenia i triumfy. Miasto mówi tutaj w wielu językach – obrazu, dźwięku, opowiadanej historii… językiem Terry’ego Gilliama, Federico Felliniego, Jima Jarmuscha czy Wong Kar Waia. Ma też bardzo wiele twarzy – bywa piękne, groźne, radosne, melancholijne, ale zawsze ciekawe i mające swoją opowieść. Pokazy filmowe ułożone zostały w cykle tematyczne, prezentujące różnorodne obszary związane z funkcjonowaniem miast oraz życiem ich mieszkańców. Seansom towarzyszą prelekcje oraz spotkania dyskusyjne. Więcej info na warsztatykultury.pl