MON: Stypendia dla studentów uczelni cywilnych

2022-08-30 10:55
2 280 złotych stypendium dla studentów. MON wystartował z pilotażowmy programem stypendiów
Autor: Unsplash 2 280 złotych stypendium dla studentów. MON wystartował z pilotażowmy programem stypendiów

Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło pilotażowy program stypendiów dla studentów wyższych uczelni cywilnych, kształcących się w trybie dziennym.

O stypendium w ramach tego pilotażowego programu mogą ubiegać się studenci z całej Polski. Aby jednak zostać stypendystą należy spełnić kilka wymogów oraz złożyć deklarację odbycia po zakończonych studiach 5-letniej dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.

Wsparcie finansowe w kwocie 2280 zł netto miesięcznie przygotowano dla 50 studentów, którzy do 31 sierpnia br. złożą wniosek do szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (poprzez najbliższy punkt Wojskowego Centrum Rekrutacji) oraz w roku akademickim 2022/2023 rozpoczną naukę, w ramach jednolitych studiów magisterskich lub studiów pierwszego stopnia i bezpośrednio po ich ukończeniu będą kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia; po ich ukończeniu w czasie zgodnym z programem realizowanych studiów uzyskają tytuł magistra (lub równorzędny) – wyjaśnia ppłk. Waldemar Krzyżanowski z Biura Programu Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej.

Przed złożeniem wniosku należy zwrócić uwagę na kierunki jakie zostały objęte dofinansowaniem. W szczególności MON szuka m. in. elektroników, elektrotechników, lekarzy, analityków, fizyków, cybernetyków, matematyków.

Stypendium będzie wypłacane przez cały okres studiów przez 10 miesięcy w roku. Aby kontynuować program stypendialny, stypendysta będzie musiał po każdym semestrze przedstawić zaświadczenie o zaliczonym, kolejnym etapie kształcenia – dodaje ppłk. W. Krzyżanowski.

Szczegółowy wykaz kierunków studiów znajduje się w załączniku nr 1 do Decyzji Nr 114/MON, który zawiera limit na poszczególnych kierunkach.

Kandydat do stypendium składając dokumenty do Wojskowego Centrum Rekrutacji musi także dołączyć trzy wnioski. Pierwszy to wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej (w trakcie studiów);wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas kształcenia w ramach kursu oficerskiego (po ukończeniu studiów) oraz wniosek o powołanie do zawodowej służby wojskowej (po zdaniu egzaminu oficerskiego) – wyjaśnia ppłk. W. Krzyżanowski.

Wnioski pobrać należy ze strony internetowej Wojskowych Centrów Rekrutacji. Integralną częścią rozpatrywania wniosku jest założenie ewidencji wojskowej i określenie zdolności do służby wojskowej.