Plany Muzeum Badań Polarnych w Puławach

2022-10-26 9:19
Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach.
Autor: UMWL Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo - dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Obecnie w muzeum trwają przygotowania do otwarcia wystawy stałej.

Nie było dotąd w Polsce centrum badań polarnych, dlatego cieszę się z zaangażowania w tę inicjatywę środowiska polarników polskich i zagranicznych. Muzeum ma pełnić rolę centrum naukowo-dydaktycznego i gromadzić zbiory, które są pamiątkami po osiągnięciach polskiego polarnictwa. Zanim jeszcze nastąpi otwarcie wystawy stałej, będziemy organizować spotkania z polarnikami, podróżnikami, myślimy o festiwalu filmów polarnych – mówi dr Piotr Kondraciuk, p.o. dyrektora Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

Założenia wystawy stałej, która będzie składała się z kilku części to:

1. Historia wypraw polarnych: transport, ekwipunek, ubiory polarników, polskie stacje polarne (makiety lub wizualizacje 3D), polscy polarnicy.

2.Kultura materialna rdzennych ludów północy: ubiór, broń, ozdoby i przedmioty użytkowe, rekonstrukcje igloo i szałasu.

3. Flora i fauna Arktyki i Antarktyki.

4. Wieczna zmarzlina i lodowce.

Na wystawie zaprezentowane zostaną oryginalne eksponaty związane z ekwipunkiem polarników i sprzętem takie jak helikopter, sanie, narty, skuter śnieżny, a także zbiory geologiczne i przyrodnicze. Elementy narracyjne prezentowane będą na monitorach w formie animacji komputerowych.

Opracowaniem wystawy stałej zajmują się pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach w konsultacji ze środowiskiem polarników, m.in. z prof. Jerzym Nawrockim – geofizykiem i polarnikiem związanym z UMCS w Lublinie, który będzie koordynował prace konsultantów merytorycznych wystawy.

Otwarcie wystawy stałej w Muzeum Badań Polarnych planowane jest wiosną 2023 roku.

Muzeum ma mieścić się przy ul. 4. Pułku Piechoty w Puławach.