Niemcy kiedyś i dziś - spotkanie w Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie [AUDIO]
Gościem spotkania będzie prof. Grzegorz Kucharczyk. Tematem dyskusji ma być działalność, mentalność i polityka Niemiec, sięgając w przeszłość, aż do dnia dzisiejszego.
Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana” - Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego zaprasza na spotkanie z prof. Grzegorzem Kucharczykim - „Niemcy – kiedyś i dziś”.
- Podczas spotkania przyjrzymy się działalności, mentalności i polityce Niemiec, wzorcom kształtowania ich społeczeństwa sięgając w przeszłość, aż do dnia dzisiejszego. Nasz gość będzie prezentował również swoją najnowszą publikację pt.: „Kłopoty z Niemcami”, którą serdecznie już dziś polecamy. W związku z tym, że spotkamy się w przededniu 43. Rocznicy wprowadzenia stanu wojennego nasz prelegent odniesie się do tamtych wydarzeń również z punktu widzenia ówczesnych Niemiec - informuje Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie.
Spotkanie odbędzie się w czwartek, 12 grudnia 2024 r. o godz. 16:30 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Józefa Bema 1/5 w Lublinie.
Wstęp na spotkanie jest wolny.
Grzegorz Kucharczyk – historyk i publicysta, profesor nauk humanistycznych, pracownik Instytutu Historii PAN oraz Akademii im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół dziejów Niemiec i Prus, relacji polsko-niemieckich, myśli politycznej i przemian kulturowych w Europie i USA w XIX i XX wieku. Autor kilkudziesięciu książek naukowych dotyczących tych zagadnień. Jest członkiem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Poznaniu. Stały współpracownik prasy katolickiej i konserwatywnej („Do Rzeczy”, „Polonia Christiana”, „Nasz Dziennik”, „Miłujcie się”, „Christianitas”, miesięcznik „Wpis”). Opublikował m.in.: „Chrystofobia. 500 lat nienawiści do Chrystusa i Kościoła” (Warszawa 2020),„Długi Kulturkampf. Niemieckie i pruskie wojny kulturowe przeciw Polsce 1795–1918” (Warszawa 2020),„Prusy. Pięć wieków” (Warszawa 2020). Doktorat obronił w 199 w Instytucie Historii UAM na podstawie rozprawy „Prusy, Rosja i kwestia polska w myśli politycznej Constantina Frantza (1817–1891)”, a pięć lat później habilitował się w Instytucie Historii PAN na podstawie rozprawy „Cenzura pruska w Wielkopolsce w czasie zaborów 1815–1914”. Tytuł profesora nauk humanistycznych otrzymał w 2014.
źródło: Centrum Myśli Prymasa Wyszyńskiego w Lublinie