Rekrutacja do Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

2022-07-01 7:51
Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą
Autor: KUL Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Kursy, które będą trwały od 6. miesięcy do roku to nowa oferta edukacyjna KUL, która est skierowana do Polaków i Polonii w Europie i Ameryce Północnej. Szkolenia z opieki nad przewlekle chorymi i opieki paliatywnej czy poradnictwa i strategii wspierających – to tylko jedne z kilku proponowanych kursów w ramach Studium Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II dla Polonii i Polaków za granicą. Uczelnia rozpoczęła rekrutację na zajęcia, które ruszą jesienią.

Wszystkie zajęcia w ramach studium będą bezpłatne, a poprowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL.

Studium KUL będzie funkcjonowało m. in. we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, USA i Kanadzie. Kursy będą trwały sześć miesięcy i odbędą się w trybie hybrydowym: trzy dwudniowe zjazdy stacjonarne i trzy dwudniowe zjazdy online. Absolwenci otrzymają dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia studium w języku polskim i angielskim. Dla chętnych będzie możliwa kontynuacja nauki – wyjaśnia dr. hab. Mirosław Wyrostkiewicz, prof. KUL, rzecznik prasowy KUL.

Uczelnia wychodząc naprzeciw potrzebom które są zgłaszane przez środowiska polonijne w różnych krajach wraz z nowym rokiem akademickim proponuje rozpoczęcie jednego spośród siedmiu kursów jakie zostały opracowane i przygotowane przy współpracy z ośrodkami naukowymi i organizacjami kościelnymi w innych krajach.

Jednym z takich kursów jest np. Szkolenie z opieki nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym. Absolwenci studium pozyskają wiedzę z zakresu profesjonalnej opieki nad osobami chorymi i niesamodzielnymi. Będą przygotowani m. in. do świadczenia czynności pielęgnacyjnych, rozpoznawania niepokojących sygnałów i objawów somatycznych, związanych z bólem, psychologicznych oraz odpowiedniego reagowania na nie. Szkolenie przygotowuje do opieki nad chorym w aspekcie fizycznym, psychicznym i duchowym oraz do pracy z rodziną chorego. Celem jest takie przygotowanie opiekuna osoby chorej, aby potrafił on troszczyć się o jak najwyższą jakość życia chorego oraz towarzyszyć osobie umierającej i wspierać rodzinę w chorobie członka rodziny i w żałobie. Zajęcia będą prowadzone w formie wykładów i warsztatów. Szkolenie dedykowane jest m. in. osobom pracującym jako opiekunki i opiekuni chorych lub niesamodzielnych, dla chcących podjąć takie zatrudnienie, wolontariuszy oraz opiekujących się bliskimi w rodzinach i wszystkich zainteresowanych – dodaje dr hab. M. Wyrostkiewicz.

Zapisy i dodatkowe informacje: polonia@kul.pl, tel. +48 81 445 42 90.

Pełna lista Szkoleń dostępnych w ramach Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą