W Lublinie będą świętować 425 lat Unii Brzeskiej - czyli narodziny Kościoła Unickiego

2021-11-25 14:05
425. rocznica Unii Brzeskiej
Autor: Parafia Greckokatolicka w Lublinie 425. rocznica Unii Brzeskiej

425 lat temu część duchownych prawosławnych i wyznawców prawosławia uznała papieża za głowę Kościoła i przyjęła dogmaty katolickie, zachowując bizantyjski ryt liturgiczny. W Lublinie w rocznicę Unii Brzeskiej wierni wraz z biskupami będą się wspólnie modlić, aby wykazać jedność wschodu i zachodu.

Rzeczpospolita Obojga Narodów była państwem wielonarodowym, wielokulturowym, ale przede wszystkim wielowyznaniowym. Kościół prawosławny w kraju podlegał wówczas patriarchatowi Konstantynopola, który z biegiem czasu zaczynał tracić na znaczeniu. W tym samym czasie na wartości i znaczeniu rosła pozycja Moskwy i koncepcja jej roli, jako Trzeciego Rzymu. To spowodowało powstanie moskiewskiego patriarchatu w 1589 roku.

Unia zawarta pomiędzy Kościołem kijowskim, metropolii kijowskiej i Stolicą Apostolską w Rzymie miała być przykładem współpracy tradycji wschodniej i zachodniej nawiązując tym samym do tego doświadczenia z pierwszego tysiąclecia chrześcijaństwa, kiedy nie było ono jeszcze podzielone - mówi ks. Stefan Batruch, proboszcz parafii greckokatolickiej w Lublinie.

Wielkim orędownikiem zawarcia Unii był św. Jozafat. Dlatego też uroczyste obchody odbędą się w Lublinie w kościele rektoralnym pw. św. Jozafata.

Zapraszamy wszystkich mieszkańców Lublina, ale i nie tylko, aby poprzez wspólną modlitwę i obecność podkreślić, że wszelkie próby porozumienia i współpracy także w wymiarze kościelnym są niezwykle ważne, istotne i potrzebne – dodaje ks. S. Batruch.

Boska Liturgia będzie sprawowana pod przewodnictwem abp Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego oraz abpa Eugeniusza Popowicza, metropolity Przemysko-Warszawskiego.

Boska Liturgia to celebracja Eucharystii w Kościołach wschodnich, głównie Cerkwi prawosławnej i Kościołach greckokatolickich. Sens i struktura Boskiej Liturgii odpowiada zachodniej Mszy Świętej. Z jednej strony zarówno ryt liturgiczny wschodni zachodni są bardzo do siebie podobne, zasadniczo dzielą się na dwie części: Liturgię Słowa i Liturgię Ofiary, ale cała oprawa obrzędowa i liturgiczna jest nieco inna. W tym też wyraża się bogactwo chrześcijaństwa i katolicyzmu w tym, że może tworzyć jedność w różnorodności. I właśnie w najbliższa niedziele będziemy mieli tego przykład. Hierarchowie dwóch kościołów będą się wspólnie modlić przy tym samym stole Eucharystycznym i pokażą w ten sposób, iż między tradycjami nie musi być podział czy jakaś nieufność , ale można tworzyć jedność – uzupełnia ks. S. Batruch.

Uroczystości jubileuszowe zaplanowana na niedzielę (28.11.2021) o godz. 13.00.