Wesele Krzczonowskie - lubelski projekt w nowej wersji

2023-07-28 11:17
 Projekt „Wesele krzczonowskie” 2009 rok
Autor: fot. ROKiS w Krzczonowie Projekt „Wesele krzczonowskie” 2009 rok

Tradycje weselne wsi Krzczonów na Lubelszczyźnie można będzie poznać podczas specjalnego wydarzenia. W programie potańcówka, film i wystawa. Dawne zwyczaje i kulturę ludową na nowo przybliży Stowarzyszenie Anthill, które wyda także barwną, bezpłatną publikacje na temat lokalnych zwyczajów lubelskiej wioski.

Wesele krzczonowskie to niezwykle barwne widowisko folklorystyczne, wystawione po raz pierwszy prawdopodobnie w 1930 roku. Scenariusz wesela opracował Bronisław Nycz na podstawie autentycznych obrzędów, które towarzyszyły uroczystości zaślubin na Lubelszczyźnie u schyłku XIX i na początku XX wieku. Wówczas mieszkańcy Krzczonowa i okolicznych wiosek, kultywowali bardzo rozbudowaną obrzędowość weselną. Wesele krzczonowskie – jak na prawdziwy spektakl przystało – składało się z kilku aktów, będących odpowiednikami dawnych obrzędów weselnych.

Projekt "Wesele Krzczonowskie. Nowe życie dawnych zwyczajów weselnych na Lubelszczyźnie" to kolejna propozycja Stowarzyszenia Anthill. 

Wesele krzczonowskie to inicjatywa edukacyjno-animacyjna oparta o tradycje weselne wsi Krzczonów w województwie lubelskim. Działania warsztatowe skierowane są przede wszystkim do społeczności lokalnej, czego celem jest utrwalanie jej tożsamości i dumy z przynależności do miejsca i obszaru kulturowego. W ramach wydarzeń – 15 sierpnia odbędzie się Święto wsi, tzw. potańcówka - event skierowany do szerszej publiczności w duchu gościnności i polskiej tradycji. Podsumowaniem licznych działań będzie barwna publikacja bogata w materiał wizualny i teksty przygotowane przez etnologów i badaczy różnych aspektów kultury lokalnej. Celem realizacji wydarzeń jest budowanie szacunku dla lokalnego dziedzictwa kulturowego, lokalności samej w sobie oraz dumy i chęci identyfikacji z małymi ojczyznami.

Taneczne widowisko i spotkanie z tradycją w Krzczonowie odbędzie się 15 sierpnia. Partnerem wydarzenia jest Radio Plus Lublin.

Szczegóły na profilu i stronie Stowarzyszenia Anthill: anthill.com.pl

źródło: krzczonow.pl