Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim w Lublinie

2024-03-13 11:44
Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - plakat koncertu
Autor: mat. organizatora Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim - plakat koncertu

W programie występy chórów, muzyka instrumentalna oraz pieśni patriotyczne. Na niepowtarzalny klimat koncertów od wielu lat wpływa dobór artystów oraz świetna akustyka zabytkowej świątyni, którą Władysława Jagiełło ufundował jako wotum wdzięczności za zwycięstwo w bitwie pod Grunwaldem.

"Wieczory muzyczne w Kościele Pobrygidkowskim" to wydarzenie kulturalne i artystyczne realizowane w tej świątyni od wielu lat.

Celem tego cyklu są koncerty o zróżnicowanym repertuarze. W ramach "Wieczorów muzycznych" prezentują się zarówno zespoły amatorskie jak i profesjonalni wykonawcy, soliści, i członkowie zespołów kameralnych. Organizatorom szczególnie zależy na udziale artystów i zespołów zawodowych, gwarantujących wysoki poziom wykonawczy.

Charakter zabytkowego wnętrza Kościoła Pobrygidkowskiego pozwala na sięganie po twórczość różnych epok, zarówno kameralną, jak i w wykonaniu orkiestry lub chóru.

Bardzo dobra akustyka Kościoła Pobrygidkowskiego oraz pięknie odnowione zabytkowe wnętrze stwarzają możliwość przedstawienia muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach i pozwala na zapełnienie luk repertuarowych, poprzez wykonanie repertuaru odmiennego niż filharmoniczny.

Jednocześnie daje szansę muzykom zaprezentowania się w repertuarze kameralnym, zaś publiczności możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcyjnej oferty kulturalnej.

Oferta koncertowa skierowana jest do mieszkańców miasta Lublin - seniorów, osób dorosłych, studentów, młodzieży szkolnej; turystów, zaproszonych gości - przedstawicieli instytucji kulturalnych, uczelni itp.; grup społeczności lokalnej miasta w różnym wieku.

W Niedziela, 17 marca o godz. 18.45 - KONCERT WIELKOPOSTNY: Z GŁĘBOKOŚCI WOŁAM ... 

Wykonawcy: Kairos - Męski Zespół Wokalny, Borys Somerschaf - dyrygent, Stanisław Maryjewski - organy

W programie: śpiewy ormiańskie, gruzińskie i koptyjskie oraz muzyka cerkiewna.

Kościół Rektoralny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, ul. Gabriela Narutowicza 6.

Wstęp jest wolny.

Patronem medialnym koncertu jest Radio Plus Lublin.

 

KAIROS - Jedyny w Polsce Męski Zespół Wokalny, który w swoim repertuarze jednocześnie prezentuje piękne śpiewy cerkiewne oraz fragmenty liturgii ormiańskiej, gruzińskiej i greckiej.

 

Zespół był gościem wielu festiwali i konkursów, brał udział w nagraniach muzyki do filmów "Wiedźmin" i "Quo vadis".

KAIROS koncertował na wielu prestiżowych polskich i zagranicznych scenach, m.in. w Katedrze Berlińskiej, w paryskim College des Bernardines, w katedrze ormiańskiej we Lwowie i w Kościele Mariackim w Krakowie.

Twórcą i liderem zespołu jest Borys Somerschaf - dyrygent, kompozytor i wokalista.

 

STANISŁAW MARYJEWSKI  - urodził się w 1985 r. w Lublinie. Ukończył Państwową Szkołę Muzyczną II° w klasie organów dr Jadwigi Kowalskiej oraz Instytut Muzykologii na Wydziale Teologii KUL w klasie organów specjalnych prof. Jarosława Wróblewskiego. Kształcił się również na Wydziale Fortepianu, Klawesynu i Organów w klasie organów tego samego pedagoga na Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jest pierwszym organistą Archikatedry Lubelskiej, członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej oraz wykładowcą Studium Organistowskiego w Lublinie.

Stanisław Maryjewski ma w swoim repertuarze utwory od muzyki dawnej po współczesność. Ze szczególnym upodobaniem wykonuje literaturę francuską i polską przełomu XIX i XX w. oraz improwizacje. Uczestniczył w kilku kursach mistrzowskich, jest także laureatem konkursów kompozytorskich. Zdobył wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Organowym w Ružomberoku (Słowacja). Nagrał kilkadziesiąt płyt z muzyką organową. Dokonał wielu premierowych nagrań utworów organowych polskich kompozytorów. Jest także autorem muzyki do pieśni i nabożeństw.

Koncertuje w ośrodkach muzycznych w kraju i za granicą. Jako akompaniator współpracuje na stałe z solistami i zespołami.

Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwali organowych odbywających się w Archikatedrze Lubelskiej, w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, w Kraśniku oraz Janowie Lubelskim.