XIV Dzień Dziecka Utraconego

2022-10-14 13:59
Dzień Dziecka Utraconego
Autor: Ruch Światło - Życie AL Dzień Dziecka Utraconego

W Lublinie, 15 października 2021 r. już po raz czternasty odbędą się uroczystości związane z międzynarodowym Dniem Dziecka Utraconego. Tego dnia w kościele pw. bł. Piotra Jerzego Frassatiego, przy ul. Skierki 12, o godz. 18.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji rodziców, którzy utracili swoje dziecko.

Organizatorami wydarzenia są Ruch Światło-Życie Archidiecezji Lubelskiej wraz z grupą Rodziców Dzieci Utraconych działającą w Lublinie. Co roku, wydarzenie to gromadzi kilkaset osób, które w ten sposób chcą uczcić pamięć swoich dzieci i wspólnie pomodlić się za siebie nawzajem, o błogosławieństwo Boże i siłę do przezwyciężenia wielkiego bólu i żalu jaki powoduje śmierć własnego dziecka.

Idea obchodzenia Dnia Dziecka Utraconego jest także związana z potrzebą zmiany sposobu postrzegania przez społeczeństwo utraty dziecka. Niestety, wciąż nie ma społecznego przyzwolenia na przeżywanie przez rodziców żałoby po przedwczesnej utracie dziecka (np. tzw. poronieniu). Wciąż pokutuje wizja embrionu, płodu, a nie dziecka poczętego, które rodzice mają prawo odebrać ze szpitala, nadać mu imię i pochować w rodzinnym grobie. Dzień ten ma również przywołać pamięć wszystkich dzieci zmarłych także w wyniku aborcji, o których często nikt nie pamięta – mówi ks. Jerzy Krawczyk, moderator diecezjalny Ruchu Światło-Życie Archidiecezji lubelskiej.

Z myślą o rodzicach dotkniętych utratą dziecka stworzyliśmy także  Księgę Dzieci Utraconych, w której rodzice mogą zapisywać imiona swoich zmarłych dzieci. Jej papierowa wersja, będzie wyłożona w Kościele pw. bł. Jerzego Frassatiego, ul. Skierki 12, Lublin, przez Mszą św.

Trwa zbiórka na budowę Grobu Dziecka Utraconego w Lublinie. W miejscu, gdzie docelowo ma stanąć pomnik, udało się już postawić symboliczny krzyż. Dokładna lokalizacja grobu: Cmentarz na Majdanku, Lublin- Adres grobu: S8 Z18 rząd 2, numer 3i4.

Chcemy, aby to miejsce pełniło funkcję pomnika pamięci o wszystkich dzieciach utraconych, bez względu na wiek i okoliczności ich śmierci. Mamy nadzieję, że każdy rodzic, który nie ma grobu swojego dziecka lub ma go, gdzieś daleko, poza Lublinem, będzie mógł w tym miejscu zapalić znicz, pomodlić się i pobyć w bliskości ze swoim dzieckiem – wyjaśnia ks. K. Krawczyk.

Szczegóły inicjatywy budowy pomnika pamięci: http://pomnikdzieckautraconego.pl/