ZUS: Komu należy się zasiłek pogrzebowy?

2022-01-25 15:08
Trumna, pogrzeb
Autor: Pixabay

Pogrzeb i jego organizacja wiąże się z wieloma formalnościami i finansowymi wydatkami. Jak można uzyskać zasiłek pogrzebowy z ZUS? Ile wynosi świadczenie i kto może się o zasiłek ubiegać? Zasiłek pogrzebowy przysługuje w razie śmierci osoby, która przed śmiercią pobierała z ZUS jakieś świadczenie: emeryturę, rentę lub była ubezpieczona w ZUS.

Zasiłek może zostać wypłacony członkom rodziny osoby zmarłej i do tych osób zalicza się m. in. małżonka, dzieci, rodziców osoby zmarłej, a także rodzeństwo wnuki, babcie czy dziadka zmarłego.

Zasiłek przysługuje tej osobie, która pokrywa koszty pogrzebu i najczęściej będzie to członek rodziny. Osoba, która organizuje ceremonię pogrzebową może upoważnić zakład usług pogrzebowych do załatwienia formalności w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Wymaga to udzielenia specjalnego pełnomocnictwa na piśmie i wtedy przedstawiciel firmy pogrzebowej w imieniu osoby uprawnionej, np. w i mieniu wdowy składa w ZUS-ie wniosek o zasiłek i załatwia formalności - wyjaśnia Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS w Lublinie.

W przypadku członków rodziny zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych. Jeżeli koszty pogrzebu pokrywa, ktoś inny spoza rodziny – to otrzyma jedynie zwrot faktycznie poniesionych kosztów pogrzebu z zastrzeżeniem maksymalnie do 4 tysięcy złotych. Jeżeli koszty pogrzebu poniosło kilka osób to wówczas ZUS dzieli zasiłek pogrzebowy proporcjonalnie do poniesionych i udokumentowanych kosztów.

Do wypłaty zasiłku będzie potrzebny przede wszystkim wniosek. Taki wniosek można otrzymać w każdej placówce ZUS-u lub pobrać ze strony internetowej tej instytucji.

Wniosek na formularzu Z-12 można też przesłać przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Do wniosku należy dołączyć także niezbędne dokumenty, w tym przede wszystkim akt zgonu. Jeżeli wniosek o zasiłek pogrzebowy składa członek rodziny zmarłego to w czasie epidemii ZUS pozyskuje akty zgonu samodzielnie, bezpośrednio z Urzędu Stanu Cywilnego. W tym celu do wniosku należy wpisać dane zmarłego i datę jego śmierci – dodaje M. Korba.

Do wniosku należy dołączyć także oryginały rachunków lub faktur poniesionych kosztów pogrzebu. Jeżeli takie oryginalne rachunki zostały złożone w banku to do ZUS należy dostarczyć potwierdzone przez bank kserokopie dokumentów.

Członek rodziny powinien także udokumentować stopień pokrewieństwa z osobą zmarłą.

W tym celu może posłużyć się aktami z Urzędu Stanu Cywilnego, np. w przypadku dzieci będzie to akt urodzenia,a w przypadku wdowy -akt małżeństwa. Jeżeli o zasiłek występuje dziecko osoby zmarłej to może się posłużyć także dowodem osobistym. Jeśli z tego dowodu wynika pokrewieństwo – czyli zawiera on imiona rodziców – dodaje M. Korba.

Jeżeli zmarły przed śmiercią pracował na etacie to konieczne będzie także okazanie zaświadczenia od pracodawcy, że na dzień zgonu zmarły podlegał ubezpieczeniu rentowemu.ZUS wypłatę zasiłku pogrzebowego realizuje maksymalnie w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku wraz z kompletem dokumentów. Jak zaznacza ZUS chcąc uzyskać zasiłek pogrzebowy należy złożyć dokumenty w ciągu 12 miesięcy od dnia śmierci.  Po tym czasie następuje przedawnienie roszczeń, zatem zasiłek przepada. Prawo przewiduje możliwość przekroczenia tego terminu w ściśle określonych sytuacjach: późniejszego odnalezienia ciała lub zidentyfikowania osoby zmarłej albo z innych przyczyn całkowicie niezależnych odo osoby uprawnionej do zorganizowania ceremonii pogrzebowej. Wówczas do składanego wniosku do ZUS o zasiłek pogrzebowy należy dołączyć także dokumenty, które potwierdzą powód opóźnienia: zaświadczenie policji lub prokuratury,odpis zupełny aktu zgonu lub inny dokument urzędowy.