ZUS wypłaca „czerwcowe” wyrównania

2021-10-18 16:28
ZUS
Autor: Shutterstock ZUS

Pół tysiąca emerytów z województwa lubelskiego otrzymało w październiku podwyżkę świadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. To efekt wrześniowych zmian w ustawie, które objęły emerytury przyznane w czerwcu tego roku.

Po zmianie przepisów emerytury przyznawane w czerwcu ZUS będzie obliczać na takich samych zasadach jak emerytury majowe, czyli z dodatkową kwartalną waloryzacją składek. Takie wyliczenie Zakład zastosuje, jeśli będzie ono dla emeryta korzystniejsze.

Nowe przepisy obejmują także osoby, które przeszły na emeryturę w czerwcu 2021 roku. ZUS przeliczył ich świadczenia z urzędu, czyli nie trzeba było w tej sprawie składać wniosków. W wyniku tej operacji prawie pół tysiąca osób z województwa lubelskiego otrzymuje od października wyższe emerytury. Ich miesięczne świadczenia wzrosły średnio o 145 złotych brutto. W październiku ZUS wypłaca im również wyrównania za okres od czerwca do września – mówi Małgorzata Korba, regionalny rzecznik ZUS na Lubelszczyźnie.

Suma wyrównań w woj. lubelskim wyniesie ok. 290 tys. zł. Każda osoba uprawniona do podwyżki świadczenia otrzyma pocztą decyzję o nowej wysokości emerytury. Od przyszłego roku ubezpieczeni mogą już bez obaw składać wnioski o emeryturę w czerwcu. ZUS wybierze dla nich najlepszy wariant wyliczenia. Zakład przypomina jednak, że wielu osobom nadal opłaca się zaczekać z wnioskiem o emeryturę do lipca. Wtedy odbywa się dodatkowa kwartalna waloryzacja składek. Warto by rozważyli taki ruch ubezpieczeni, którym nie spieszy się na emeryturę, bo np. jeszcze pracują. W podjęciu decyzji mogą pomóc doradcy emerytalni w ZUS, którzy wyliczają prognozy wysokości świadczeń. Mogą przygotować kalkulacje emerytury w kilku wariantach, zależnych od miesiąca przejścia na świadczenie.