Co zrobić, gdy w czasie świąt zachorujemy?

2022-04-14 16:13
Świąteczna opieka medyczna
Autor: pixabay

Nikt z nas nie chce chorować w święta, ani nie zakłada, że będzie potrzebował pomocy lekarza. Warto jednak wiedzieć, gdzie szukać pomocy jeśli zachorujemy.

W razie nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od tego, gdzie mieszka, i do którego lekarza/pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) złożył swoją deklarację.

- Nocna i świąteczna opieka zdrowotna to świadczenia w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej udzielane od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 dnia następnego oraz całodobowo w dni ustawowo wolne od pracy - mówi Magdalena Mil, rzeczniczka Warmińsko - Mazurskiego Oddziału NFZ w Olsztynie.

- Dyżurujący lekarz udzieli porad w warunkach ambulatoryjnych, w domu pacjenta (w przypadkach medycznie uzasadnionych) i telefonicznie - dodaje.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki w nocy, w dni wolne i w święta można skorzystać w razie:

*nagłego zachorowania

*nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub istotny uszczerbek zdrowia, a zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy

 *gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Świąteczna opieka medyczna
Autor: pixabay

Teleplatforma Pierwszego Kontaktu (TPK): 800 137 200

Pod bezpłatnym ogólnopolskim numerem TPK poza godzinami pracy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ), można otrzymać profesjonalną pomoc medyczną w nocy, w weekendy i święta, poprzez kontakt telefoniczny.

Pomoc medyczną pod numerem telefonu TPK można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach od 18.00 do 8.00 następnego dnia, a także w soboty i niedziele oraz inne dni ustawowo wolne od pracy, w godzinach od 8.00 do 8.00 następnego dnia. W ramach TPK uzyskać można: poradę medyczną, e–receptę, e–skierowanie, e–zwolnienie.

W razie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają też izby przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Listen to "Magdalena Mil NFZ w Olsztynie" on Spreaker.