Historycy Kościoła spotkali sie we Fromborku

2023-04-13 14:13
Kościół Frombork
Autor: Wikipedia Commons

We Fromborku trwa doroczne spotkanie księży profesorów i wykładowców historii Kościoła z całej Polski. Miejsce wybrano ze względu na obchody 550. rocznicy urodzin i 480. śmierci kanonika Mikołaja Kopernika.

- Dotychczas takie zjazdy organizowano w ośrodkach naukowych akademickich i seminaryjnych, ale tym razem uczyniono wyjątek. Do miasta astronoma przyjechało około 60 uczonych, którzy na co dzień koncentrują się na badaniu różnych tematów z dziejów Kościoła, a tym razem mają okazję do poznania miejsca, w którym Kopernik spędził prawie 30 lat swojego życia – mówi dyrektor Archiwum Archidiecezji Warmińskiej, ks. prof. Andrzej Kopiczko,

– Przede wszystkim zostanie pokazana katedra z miejscem pochówku oraz epitafium i pomnikiem uczonego. Będzie można też zwiedzić Wieżę Kopernika i dom, który stoi w miejscu jego zamieszkania (tzw. kurię zewnętrzną). Ale będzie to również doskonała okazja do pokazania miasta z jego wiekową tradycją. Spotkania te są zawsze połączone z sesją naukową, która w tym roku będzie dotyczyć także problematyki kopernikańskiej – podkreślił dyrektor Muzeum Pomnika Historii Frombork Zespół Katedralny, ks. dr Jacek Wojtkowski.

Dzisiaj (czwartek 13 kwietnia) w pierwszym dniu obrad, bp prof. Jan Kopiec wygłosił referat pt. „Szczęśliwy rok 1473, w którym urodził się Mikołaj Kopernik”, ks. prof. Andrzej Kopiczko: „Mikołaj Kopernik w warmińskiej pamięci regionalnej” i ks. dr hab. Włodzimierz Bielak: „Relacje Kościoła w Polsce z władcami w czasach Mikołaja Kopernika”. Po południu uczestnikom spotkania zorganizowano wycieczkę śladami astronoma.

W piątek (14 kwietnia) przewidziano jeszcze trzy referaty: ks. dr. Łukasza Żaka: „Rok Jubileuszowy 1500 w Rzymie, w którym uczestniczył Kopernik”, ks. dr. hab. prof. UAM Jana Grzeszczaka: „Dzieła Arnolda z Villanowa – katalońskiego alchemika, lekarza, teologa i komentatora Janowej Apokalipsy z księgozbioru Mikołaja Kopernika” i ks. dr. Szymona Tracza: „Poliptyk fromborski – artystyczny świadek kultury duchowej i intelektualnej czasów Mikołaja Kopernika”.

Organizatorem spotkania jest Sekcja Historyczna Polskiego Towarzystwa Teologicznego przy Katolickim Uniwersytecie Lubelskim im. Jana Pawła II w Lublinie, a pobyt we Fromborku przygotowali Muzeum Pomnika Historii „Frombork – zespół katedralny” i Archiwum Archidiecezji Warmińskiej w Olsztynie.

Jak wskazał ks. prof. Andrzej Kopiczko, jest to już czwarte takie spotkanie księży profesorów i wykładowców historii Kościoła na ziemi warmińskiej. – Pierwsze zostało zorganizowane w 1970 r. w Wyższym Seminarium Duchownym w Olsztynie z myślą przewodnią związaną z rolą Kościoła w Polsce w powstaniach narodowych XIX wieku. Drugie odbyło się w 1993 r. w Seminarium Duchownym Księży Werbistów w Pieniężnie i dotyczyło trudnych relacji państwo-Kościół po II wojnie światowej. Po raz trzeci wykładowcy z całej Polski przybyli na Warmię w 2005 r. do Olsztyna i obradowali na temat kościelnych ośrodków badań historycznych w Polsce do 1939 roku. To spotkanie zapisało się szczególnie w pamięci uczestników, ponieważ wówczas dotarła wiadomość o umieraniu papieża Jana Pawła II – dodał.

– Spotkania i sesje naukowe księży profesorów i wykładowców historii Kościoła są doskonałą okazją do promocji regionu, a w tym roku miejsca zamieszkania i pracy naukowej oraz administracyjnej najwybitniejszego przedstawiciela Warmińskiej Kapituły Katedralnej, Astronoma z Warmii, którego zna i podziwia cały świat”- zaznaczył ks. prof. Andrzej Kopiczko.

Uczestnicy otrzymają również nowo wydaną książkę pt. „Mikołaj Kopernik i Warmia. O pamięci regionalnej w 550. rocznicę urodzin i 480. śmierci”.

PAP/ Agnieszka Libudzka