Inwestycje sportowe w Olsztynie

2022-02-09 15:53 Rozalia Chudzik
Stomil - konferencja
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Inwestycje sportowe w Olsztynie

Infrastruktura pływacka i wodniacka już doczekały się znaczących inwestycji. Trwa modernizacja hali Urania. Planowane są kolejne działania, by poprawić jakość bazy sportowej w stolicy regionu.

Inwestycje wartości ok. pół miliarda złotych zostały zrealizowane przez samorząd Olsztyna od momentu wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Niewykluczone, że stolica Warmii i Mazur sięgnie po zewnętrze wsparcie na modernizację stadionu przy al. Piłsudskiego

Jedną z ewentualności jest skorzystanie z Funduszy Inwestycji Strategicznych. W trwającym konkursie to jednak niemożliwe, bowiem niezbędna jest aktualizacja przygotowanej już dokumentacji oraz uzgodnień z gestorami sieci. Wśród zgłoszonych do obecnej edycji konkursu zadań jest modernizacja boiska na Dajtkach, uczytelnienie reliktów przed Wysoką Bramą oraz inwestycja w autobusy elektryczne.

- Jeśli będą kolejne konkursy w Funduszu Inwestycji Strategicznych, widzimy możliwość wnioskowania o dofinansowanie przebudowy stadionu - powiedział podczas środowej (9 lutego) konferencji prasowej prezydent Piotr Grzymowicz.

Zrealizowana w minionych latach infrastruktura to planowe działanie przedstawicieli samorządu. Powstanie Aquasfery, CRS Ukiel oraz trwające prace związane z modernizacją Uranii oznaczają znaczącą poprawę warunków szeregu dyscyplin sportu. Kolejnym krokiem jest wsparcie rozwoju piłki nożnej. Temu celowi ma służyć powstanie przy al. Sybiraków ośrodka szkolenia dla przyszłych piłkarzy.

- Mamy koncepcję takiego ośrodka, która powstała przy współpracy z naszymi klubami - przypomina dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie, Jerzy Litwiński. - Przygotowujemy się do konkursu na zagospodarowanie 7,5-hektarowego terenu na Zatorzu oraz zaprojektowanie ośrodka. Potem będzie czas na realizację.

Podczas konferencji prasowej poruszona została także kwestia wsparcia przez samorząd piłkarskiej drużyny Stomilu. To realizowane jest m.in. poprzez utrzymanie stadionu. Roczny koszt to niemal milion złotych, z czego jedyny użytkownik obiektu pokrywa nieco ponad 276 tys. Poza tym od 2009 roku klub uzyskał ponad 27 mln złotych wsparcia ze strony gminy,  wtym ponad 10 mln złotych to pieniądze zainwestowane w boisko i oświetlenie stadionu.

- Bardzo niepokojące jest to, że mimo dotrzymania przez miasto umowy spłacenia długów, stan finansów klubu okazuje się coraz gorszy - dodaje prezydent Piotr Grzymowicz

Zgodnie z przedstawionymi przez władze dokumentami, na koniec listopada 2021 roku spółka była zadłużona na 2,6 mln złotych.

UM/Olsztyn