Kolejna Panorama jest już w zajezdni

2021-10-05 10:39
Kolejna Panorama jest już w zajezdni
Autor: Urząd Miasta Olsztyn 9. z 12 zamówionych tramwajów dotarł do Olsztyna

Kolejny pojazd od tureckiego producenta przyjechał do stolicy Warmii i Mazur. To już dziewiąty z dwunastu tramwajów, które zostały zakupione do obsługi już istniejących linii tramwajowych oraz tych, które dopiero są budowane.

Transport tramwaju z Bursy to ogromne, logistyczne wyzwanie - przypomina prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz - Aby dotrzeć do stolicy Warmii i Mazur, tramwaj podróżuje przez dwa tygodnie, ponieważ może być wieziony na lawecie jedynie w nocy. Nowy pojazd dotarł do nas m.in. przez Włochy, Austrię i Niemcy. Taki wybór trasy był konieczny ze względu na rozmiary ładunku, jaki znajdował się na specjalistycznej lawecie.

Przypomnijmy, że wprowadzenie tramwajów w 2015 roku na ulice Olsztyna znacznie podniosło komfort podróżowania komunikacją publiczną. Tramwaje, podróżując wydzielonym torowiskiem, nie muszą stać w korkach. Ponadto wszystkie pojazdy są dwukierunkowe, nowoczesne, klimatyzowane i w pełni przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Poza tymi udogodnieniami wprowadzono wówczas takie usprawnienia jak biletomaty mobline i stacjonarne, czy dynamiczne informacje pasażerskie.

Co ciekawe, wybudowanie pierwszej linii tramwajowej zwiększyło przepustowość jednego z najbardziej obleganych skrzyżowań w Olsztynie. Tym samym, w 2015 roku, po raz pierwszy od wielu lat,  na Al. Sikorskiego w pobliżu Galerii Warmińskiej, przestała rosnąć liczba aut. Dotychczas liczba ta z roku na rok się zwiększała, a po uruchomieniu tramwajów - zatrzymała się  i na razie nie rośnie. Po wybudowaniu torowiska Al. Sikorskiego zyskała bowiem dodatkowy kanał komunikacyjny. Pomiędzy godziną 7:00 a 8:00 rano przez tor pod galerią (w kierunku centrum) przejeżdża 11 tramwajów linii 1 i 2. Może nimi podróżować  2 376 pasażerów. W tym samym czasie na tym skrzyżowaniu, w kierunku Centrum przejeżdża 1 100 pojazdów. Z badań wynika że średnio autem podróżuje 1,3 pasażera, co daje nam średnio 715 osób w samochodach. Oznacza to, że 1 tor ma taką samą przepustowość pasażerów co ponad 3 pasy samochodowe.

Rozkład jazdy komunikacji miejskiej przygotowywany jest w taki sposób, by pojazdy kursowały jak najczęściej. Aktualnie w szczytach komunikacyjnych tramwaje linii 1 i 2 odjeżdżają naprzemiennie z częstotliwością nawet co 4 minuty. Poza szczytem utrzymana jest częstotliwość jazdy co 7,5 minuty. Linia 1 i 2 każdego poranka (w godzinach od 6:00 do 8:00) wywozi 2 612 pasażerów. Gdyby te osoby przesiadły się do samochodów osobowych to w godzinach szczytu na naszych ulicach byłoby minimum 2009 samochodów więcej (zgodnie z przytoczonymi wyżej badaniami, które określają, że średnio autem podróżuje 1,3 pasażera).

Do czasu wybuchu pandemii, która jak wiemy spowodowała spustoszenia nie tylko w transporcie zbiorowym, zainteresowanie samymi tramwajami systematycznie rosło. W 2016 roku przewoziliśmy w przeciętnym dniu roboczym 18 900 pasażerów a w 2020 roku - 24 028. To pokazuje że ten środek transportu jest nam niezwykle potrzebny.

Ciekawostką jest też że wprowadzenie tramwajów przyniosło stolicy regionu realne oszczędności. Dwanaście pojazdów firmy Solaris, które zaczęły kursować na trzech liniach, zastąpiło 24 autobusy, na 5 liniach. Jeśli zatem liczyć na wprost: przez rok koszt kursowania 12 tramwajów, zamiast kosztu przejazdu 24 autobusów, po takiej samej trasie, wyniósł ponad milion złotych.

Urząd Miasta Olsztyn