Książki mieszkają w chatkach

2021-12-10 18:03
KSIĄŻKOchatki w Olsztynie
Autor: UM Olsztyna

Rok, w którym w Olsztynie pojawiły się oryginalne KSIĄŻKOchatki zbliża się powoli ku końcowi. Zarówno olsztynianie, jak i goście miasta chętnie korzystają z takiego rozwiązania.

Wyjątkowe domy, w których mieszka literatura, zostały uruchomione w CRS Ukiel oraz nad jeziorem Długim pod koniec kwietnia. To punkty, których celem jest popularyzacja czytelnictwa oraz łatwiejsze wymienianie się książkami przez ich wielbicieli.

- Takie miejsca są nieskomplikowanym rozwiązaniem, znanym na całym świecie - mówi dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, Krzysztof Dąbkowski. - Idea funkcjonowania chatki jest bardzo prosta: wypożycz, poczytaj na miejscu lub zabierz do domu, a następnie oddaj lub podziel się z innymi.

Książkochatki powstały przy okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Bibliotekarze nie mają wątpliwości, że takie rozwiązanie przyjęło się w Olsztynie.

- Mieszkańcy stale uzupełniają regały książkochatek - mówi Aleksandra Dobies z Miejskiej Biblioteki Publicznej. - Niemniej zależy nam, aby darczyńcy mieli na uwadze stan przekazywanych egzemplarzy. Nikogo przecież nie ucieszą książki zniszczone, z pleśnią lub z zdezaktualizowaną treścią.

O pełne półki dwóch chatek dbają także sami bibliotekarze. Do tej pory MBP przekazała ponad 800 książek. To pozycje, które z różnych przyczyn zostały wyłączone z zbiorów bibliotecznych.

UM Olsztyna