Medycy z Olsztyna zapewnili pomoc onkologiczną dzieciom z Ukrainy

2022-03-15 12:52
Oddział Kliniczny Onkologii i Hematologii Dziecięcej w WSSD w Olsztynie
Autor: Marcin Szydłowski

Dwie dziewczynki z Ukrainy trafiły już pod opiekę lekarzy Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Została także uruchomiona infolinia dla chorych onkologicznie w języku ukraińskim.

Agresja Rosji na Ukrainę dotyczy także szpitali, również dziecięcych. W najgorszej sytuacji są dzieci chore na raka, których dalsza terapia jest zagrożona. Dzieci z ukraińskich oddziałów onkologicznych i hospicjów są przewożone do Polski i tutaj leczone.

Pierwsi mali pacjenci trafili między innymi do Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

- Do szpitala trafiła 8-letnia dziewczynka z ostrą białaczką mieloblastyczną, która rozpoczęła leczenie na Ukrainie i musi kontynuować terapię w naszej placówce — mówi dr Wanda Badowska, ordynator Oddziału Klinicznego Onkologii i Hematologii Dziecięcej WSSD w Olsztynie. - Do placówki przyjęta została także dwumiesięczna dziewczynka z guzem neuroblastoma (nerwiak zarodkowy). W leczeniu dziecka na Ukrainie przeszkodziła pandemia COVID-19, a później wojna.

- Wszyscy wiemy, że przerwanie terapii onkologicznej w przypadku dzieci oznacza wyrok. Na ten moment wprowadzamy kolejne etapy leczenia przeciwnowotworowego i konsultujemy działania z innymi ośrodkami w Polsce - dodaje dr Badowska.

Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest gotowy do przyjęcia kolejnych małych pacjentów onkologicznych z Ukrainy.

Łatwiejszy kontakt z placówkami onkologicznymi dla pacjentów z Ukrainy
Autor: NFZ

Pacjenci z Ukrainy w trakcie leczenia onkologicznego i hematologicznego mogą kontynuować leczenie w Polsce

Od 9 marca 2022 roku infolinia Narodowego Funduszu Zdrowia umożliwia kontakt pacjentów:

* będących obywatelami ukraińskimi,

* leczonych onkologicznie lub hematologicznie w Ukrainie, którzy, w związku z działaniami zbrojnymi przekroczyli polsko-ukraińską granicę od 24 lutego 2022 r., a tym samym nie mogą kontynuować leczenia w Ukrainie, z ośrodkami, w których będzie mogło być kontynuowane leczenie onkologiczne lub hematologiczne w Polsce.

Łatwiejszy kontakt z placówkami onkologicznymi dla pacjentów z Ukrainy

Dzwoniąc pod bezpłatny numer 800 190 590, pacjent będzie mógł zgłosić potrzebę kontynuacji leczenia onkologicznego lub hematologicznego w Polsce. Dotyczy to pacjentów, którzy potrzebują kontynuacji leczenia onkologicznego i z zakresu hematologii, rozpoczętego w Ukrainie. Wystarczy, że pacjent przekaże na infolinii swoje dane kontaktowe. 

Dane zostaną przekazane do ośrodka podejmującego się organizacji dalszego leczenia. Ośrodek skontaktuje się z pacjentem w ciągu 2 dni roboczych, aby uzyskać szczegółowe informacje o pacjencie i przebiegu dotychczasowego leczenia.

W każdym województwie jest przynajmniej jedna placówka onkologiczna, która jest gotowa do przyjęcia pacjentów z Ukrainy.

Infolinia NFZ jest bezpłatna i całodobowa

Połączenie z infolinią Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590 – jest bezpłatne. Infolinia działa całodobowo, przez 7 dni w tygodniu, także w dni świąteczne.

Dzięki infolinii pacjenci zyskują szybką, kompleksową i przejrzystą informację dotyczącą zasad funkcjonowania systemu ochrony zdrowia w Polsce, w tym o profilaktyce onkologicznej.

Informacja w kilku językach, w tym w języku ukraińskim

Infolinia zapewnia obsługę pacjentów w językach polskim, angielskim, ukraińskim i rosyjskim.

Informacje można uzyskać także przez pocztę elektroniczną, czat lub wideorozmowę z tłumaczem języka migowego

Listen to "dr Wanda Badowska WSSD w Olsztynie" on Spreaker. Listen to "Magdalena Mil NFZ w Olsztynie" on Spreaker.