Mikołajki w Olsztynie

2021-12-06 14:22
Mikołajki w Olsztynie
Autor: Urząd Miasta Olsztyn Rusza akcja: "Aktywnie na święta".

Już dzisiaj (6 grudnia) przed olsztyńskim ratuszem zostanie rozświetlona tradycyjna choinka. Drzewko przyjechało do nas z Ostródy i ma ok. siedmiu metrów wysokości. Wydarzenie będzie jednym z elementów świętowania imienin Mikołaja, a jednocześnie inauguracją oryginalnej akcji.

Szósty grudnia to w Olsztynie zawsze wyjątkowy dzień. A to dlatego, że nasze miasto ma silne związki z dwoma chyba najważniejszymi Mikołajami świata - Kopernikiem oraz tym z Laponii.

O słynnym uczonym powiedziane zostało wszystko lub niemal wszystko - mieszkał w naszym mieście, administrował dobrami kapituły warmińskiej, tu tworzył swoje słynne dzieła. Jego imieniem nazwane są ulica, szkoła, ma dwa pomniki, a prezentem z okazji 500. urodzin jest planetarium. Mikołaj z Laponii często i chętnie odwiedza natomiast nasze miasto. Choćby dlatego, że Olsztyn i Rovaniemi są od dawna miastami partnerskimi.

Imieniny Mikołaja będziemy świętować m.in. przed ratuszem. W poniedziałek (6 grudnia) na pl. Jana Pawła II odbędzie się impreza zatytułowana "Zdrowe, aktywne i bezpieczne święta". Będzie wspólne kolędowanie, konkursy z nagrodami, zabawy i animacje dla najmłodszych oraz spotkanie ze św. Mikołajem.

Podczas tej imprezy zainaugurujemy też akcję "Aktywnie na Święta". Będziemy w oryginalny sposób zachęcać do ruchu, w czym mają pomóc specjalnie przygotowane rowery spiningowe.

- Takiej propozycji jeszcze w naszym mieście nie było - mówi koordynatorka ds. estetyki miasta, Renata Domżalska. - Dzięki aktywności mieszkańców i gości naszego miasta będziemy chcieli uzyskać niezwykły efekt na naszej miejskiej choince. Siłą mięśni zapewnimy drzewku dodatkową, niezwykłą iluminację. Zapraszamy wszystkich przed ratusz.

Akcja potrwa od 6 grudnia przez miesiąc.

Początek przedsięwzięcia w poniedziałek (6 grudnia) o 16:30 przed olsztyńskim ratuszem. Gośćmi specjalnymi będą:

* Bolesław Krawczyk - najwszechstronniejszy sportowiec Warmii i Mazur. Ustanowił w Olsztynie rekord świata w kolarskiej próbie 24-godzinnej. Przemierzył, jadąc bez przerwy, nie zsiadając z roweru, 864 km.

* Natalia Pamela Rutkowska - trenerka w klubie Body Perfect. Polska kolarka torowa, reprezentantka i wielokrotna mistrzyni Polski, młodzieżowa mistrzyni Europy (2013), olimpijka z Rio de Janeiro.

Do imienin Mikołaja szykuje się też Olsztyński Teatr Lalek. Tam atrakcji nie zabraknie w weekend i tuż po nim. W sobotę i w niedzielę podczas spektaklu będzie okazja, by skorzystać ze wsparcia św. Mikołaja i w ten sposób wręczyć dziecku prezent.

- Odwiedzając nasz teatr 4 i 5 grudnia wystarczy wziąć ze sobą opisany prezent i przekazać go pomocnym elfom - mówi zastępca dyrektora OTL, Anna Ratkowska. - Tuż po spektaklu podarek trafi we właściwe ręce.

W sobotę i niedzielę w OTL grany będzie spektakl "Doktor Proktor i niemal ostatnie święta". W sobotę (4 grudnia) o godz. 17:00 i 19:00, natomiast w niedzielę (5 grudnia) o godz. 11:00 i 19:00.

UM/Olsztyn