Olsztyńscy policjanci ostrzegają! Nie daj się oszukać. Dzwoni oszust? Rozłącz się!

2022-01-21 9:55
'Dzwoni oszust! Rozłącz się!'
Autor: KWP w Olsztynie

Pokaż Babci i Dziadkowi filmik! Z okazji Dni Babci i Dziadka policjanci z KWP w Olsztynie przygotowali specjalną animację, za pomocą której pragną przestrzec seniorów przed oszustami, którzy wszelkimi sposobami próbują ich złapać w swoją pułapkę.

Niestety oszuści nie odpuszczają. Schemat zawsze jest podobny: dzwoni niby „wnuczek”, „policjant”, „prokurator” „urzędnik” czy „pracownik banku”.  Oszuści, którzy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji mają jeden cel: wyłudzić nasze pieniądze, często wszystkie oszczędności. Wykorzystują wszelkie możliwe formy manipulacji, wytwarzają atmosferę strachu, naciskają, pośpieszają - a wszystko po to, by wywołać u rozmówcy bardzo silne emocje, które wpłyną na jasność myślenia. Oszuści nie próżnują o czym praktycznie każdego dnia informujemy na naszej stronie. Ofiarami ich perfidnych działań mogą paść wszyscy, bez względu na wiek i stan posiadania. Dlatego też policjanci z Warmii i Mazur stworzyli animację, w której zachęcają do rozmowy w gronie bliskich i znajomych na temat działań oszustów.

Od listopada 2021 roku na Warmii i Mazurach policjanci prowadzą kampanię informacyjną „Dzwoni oszust! Rozłącz się!”. Jej głównym celem jest uświadomienie mieszkańcom regionu, jak niebezpieczni i podstępni mogą być oszuści oraz jak nie paść ofiarą ich perfidnego działania, ale także przypomnienie, jakie faktyczne uprawnienia mają funkcjonariusze, za których często podszywają się przestępcy.

W ubiegłym roku oszuści wyłudzili od mieszkańców Warmii i Mazur ponad 3 mln złotych. 

KS/KWP w Olsztynie