Nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie z sukcesem

2023-03-03 15:27
Pomyślnie przebiegła nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie!
Autor: Wojewódzki Szpital Dziecięcy w Olsztynie Pomyślnie przebiegła nowatorska operacja w Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie!

Pierwsza na Warmii i Mazurach i czwarta w kraju operacja rekonstrukcji powłok jamy brzusznej u pacjenta z tzw. zespołem suszonej śliwki odbyła się dziś w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie. Operowany był 12-letni Nikodem Szematowicz z Gierzwałdu koło Grunwaldu. Operację wykonał zespół chirurgów i anestezjologów pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

Zespół suszonej śliwki jest wrodzonym zespołem chorobowym, który zawdzięcza swoją nazwę charakterystycznym objawom. Obejmuje on wiele wad wrodzonych, takich jak luźna i pomarszczona skóra na brzuchu dziecka, wnętrostwo, deformacja klatki piersiowej czy powiększony pęcherz.

Z powodu zaburzeń w oddawaniu moczu i wnętrostwa pacjent przeszedł już dwie operacje w naszym szpitalu. Zadaniem piątkowej operacji była rekonstrukcja brzucha, dzięki której nie tylko poprawi się jego estetyka, ale również chłopiec ma szansę na pozbycie się problemów z układem pokarmowym i wydalniczym, a także na uprawianie sportu.

- Wreszcie Nikodem będzie mógł bez przeszkód grać w piłkę nożną, którą tak bardzo lubi! - mówi z nadzieją Pani Agnieszka Kaczmarczyk, mama Nikodema.

 Operacja była bardzo skomplikowana. Uczestniczył w niej zespół chirurgów i anestezjologów oraz pielęgniarek pod kierunkiem prof. dr. hab. n. med. Łukasza Krakowczyka.

- Pobraliśmy fragment powięzi udowej i fragment mięśnia obszernego bocznego uda z zachowaniem unerwienia i unaczynienia w celu odtworzenia mięśni prostych brzucha – informuje prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk. - Operacja trwała ok. 5 godzin. Zespół suszonej śliwki to rzadka choroba. Nasza autorska metoda leczenia doskonale sprawdziła się u tych trzech pacjentów, u których już ją zastosowaliśmy. Czekamy więc na pozytywne efekty dzisiejszego zabiegu.

informacja prasowa