Od natury do rynku pracy

2021-11-09 12:05
Od natury do rynku pracy
Autor: Pixabay Bezpłatny projekty dla osób w wieku od 18 do 29 lat

Ten projekt może ułatwić zaistnienie na rynku pracy. Osoby w wieku 18-29 lat mają szansę wziąć udział w bezpłatnym, oryginalnym przedsięwzięciu.

Innowacyjny program FOLM, czyli From Outdoors to Labour Market (Od natury do rynku pracy), jest realizowany przez Centrum Innowacyjnej Edukacji. Jego partnerami jest siedem podmiotów z Polski, Hiszpanii, Szkocji i Irlandii.

- Jesteśmy w Polsce pionierem metody Outdoor Learningu,czyli Edukacji w Plenerze - mówi Anna Lipińska z Centrum Innowacyjnej Edukacji. - To niezwykle skuteczna metoda kształcenia opracowana przez Uniwersytet w  Edynburgu i realizowana z powodzeniem w wielu krajach, pozwalająca na odkrywanie swoich mocnych stron i talentów poprzez kontakt z naturą.

Program skierowany jest do osób w wieku 18-29 lat, mieszkających m.in. w naszym województwie, nieuczących się i niepracujących, które chciałyby wyjść z dotychczasowego schematu działania, zmotywować się do kontynuowania nauki albo zaistnieć na rynku pracy. Edukacja w Plenerze składa się z trzech etapów:

* pięciodniowa wyprawa, podczas której do minimum jest ograniczony kontakt z cywilizacją (ze względu na jesienną aurę, noclegi są w agroturystyce); w jej trakcie uczestnicy współpracują przy budowaniu bazy  biwakowej, gotowaniu na ogniu i codziennych wędrówkach: taka aktywność pod okiem doświadczonych trenerów pozwala odnaleźć swoje mocne strony i podnieść poziom wielu umiejętności takich jak praca w grupie, komunikacja itp., które są szczególnie cenne na rynku pracy;

* warsztaty, które mają pomóc w odnalezieniu motywacji;

* praca z trenerem, który pomaga wyznaczyć uczestnikom cele na przyszłość i opracować drogę do ich osiągnięcia.

- Ten projekt jest wyjątkowy, a jego przebieg zorganizowany w przemyślany sposób - dodaje Jakub Dorosz z CIE. - To nie jest szkolenie, to skuteczna metoda na odnalezienie siebie, swojej ścieżki i miejsca w świecie, umożliwienie wyjścia z dotychczasowych schematów działania oraz ułatwienie przełamywania własnych barier. Każdy z uczestników traktowany jest indywidualnie.

Udział w programie FOLM nie wymaga doświadczenia plenerowego ani dobrej kondycji. Na wyprawę w teren  trzeba mieć jedynie odzież na zmianę oraz przybory toaletowe, pozostałe wyposażenie zapewnia CIE.

Szczegóły projektu oraz informacje o możliwości dołączenia do przedsięwzięcia są na stronie Centrum Innowacyjnej Edukacji.

UM/Olsztyn