Oddali krew i otrzymali choinkę

2021-12-16 15:27
Akcja „Choinka dla Życia”
Autor: RDLP w Olsztynie

W całym kraju po raz pierwszy, odbyła się akcja „Choinka dla życia”. Każdy, kto oddał krew lub jej składniki otrzymał naturalne świąteczne drzewka.

W ramach akcji „Choinka dla Życia” krwiodawcy, którzy oddali krew w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie otrzymali choinki ufundowane przez Lasy Państwowe. Drugim punktem poboru krwi był parking przy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, gdzie stanął krwiobus. Tutaj krew oddawali przede wszystkim olsztyńscy leśnicy.

– Cieszy znakomita frekwencja. Widać, że ta akcja to strzał w dziesiątkę – podsumował Adam Roczniak, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

- Chcieliśmy w ten sposób zachęcić mieszkańców, że podzielić się bezcennym życiodajnym płynem , a choinki, które leśnicy przygotowali dla krwiodawców jest to wyjątkowy dar, symbol nowego życia - dodaje.

Akcja „Choinka dla Życia”
Autor: Marcin Szydłowski

Kto może oddać krew lub jej składniki

Warto pamiętać, by oddać krew należy być osobą zdrową, to znaczy nie mieć objawów przeziębienia, nie przyjmować aktualnie żadnych leków. Przed przyjściem do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa należy zjeść lekkostrawny posiłek, wypić około 2 litry płynów (w ciągu 24 godzin przed pobraniem) i wziąć ze sobą dokument ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Przed oddaniem krwi należy także ograniczyć palenie papierosów i nie pić alkoholu, również w dniu poprzedzającym oddanie krwi.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Jednorazowo pobiera się 450 ml krwi. Samo pobranie trwa zwykle około 10 minut.

Listen to "Akcja „Choinka dla Życia”" on Spreaker.